Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.03.2013, sygn. IBPBI/2/423-1637/12/PC, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1637/12/PC

- Czy podatnik postępuje prawidłowo ustalając wartość prawa wieczystego użytkowania gruntu?- Czy podatnik prawidłowo ustala początkową wartość środka trwałego?- Czy podatnik prawidłowo postępuje ustalając indywidualną stawkę amortyzacyjną budynku w wysokości 10%?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z dnia 03 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 21 grudnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • wartości początkowej zakupionego budynku oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu jest nieprawidłowe,
  • możliwości zastosowania i wysokości indywidualnej stawki amortyzacyjnej w odniesieniu do wskazanego we wniosku budynku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • wartości początkowej zakupionego budynku oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu,
  • możliwości zastosowania i wysokości indywidualnej stawki amortyzacyjnej w odniesieniu do wskazanego we wniosku budynku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą prawną - spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od stycznia 2007 r. Spółka w dniu 17 października 2012 r. zakupiła kamienicę na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Cena zakupu obejmowała wartość kamienicy wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu na którym usadowiony jest budynek. Zgodnie z aktem notarialnym cena obejmowała łączną wartość bez wyszczególnienia dokładnej wartości budynku i prawa użytkowania. Zgodnie z informacjami zawartymi w umowie sprzedaży (akt notarialny) obiekt był wcześniej użytkowany i został wzniesiony w 1926 r. Jest to budynek biurowy przeznaczony na siedzibę zarządu, administrację, działy operacyjne prowadzące działalność usługową i obsługujące klientów oraz przeprowadzanie szkoleń. Aktualnie w kamienicy są prowadzone gruntowne prace remontowe/ulepszające podwyższające wartość budynku. Jako początkową wartość środka trwałego Spółka zamierza przyjąć wartość zakupionej kamienicy, pomniejszoną o wartość prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz powiększoną o wydatki związane z remontem/ulepszeniem środka trwałego, koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu jego finansowania oraz związane z nimi różnice kursowe. Wartość prawa wieczystego użytkowania zostanie ustalona jako 25% wartości nieruchomości (art. 72 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami) wycenionej przez rzeczoznawcę majątkowego na wniosek Starosty (operat szacunkowy z grudnia 2012 r.) będącej podstawą do obliczenia opłat za prawo wieczystego użytkowania gruntu na rok 2013 i następne. Tak otrzymaną wartość początkową środka trwałego Spółka od następnego miesiąca po miesiącu w którym budynek zostanie oddany do użytkowania zamierza amortyzować zgodnie z art. 16j ust. 1 pkt 4 podatku dochodowego od osób prawnych wg indywidualnie ustalonej stawki amortyzacyjnej przez okres 10 lat. Przedmiotowy budynek nigdy wcześniej nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych podatnika. Przedmiotowy budynek w dniu nabycia był zdatny do użytku jednak wymagał modernizacji i dostosowania pomieszczeń do specyfiki prowadzonej działalności (m.in. wyodrębnienie sal szkoleniowych). Dopiero po zakończeniu remontu będzie zakwalifikowany jako środek trwały.

-dla których okres amortyzacji nie może być krótszy niż 3 lata (art. 16j ust. 1 pkt 3 ustawy o pdop),
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00