Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.04.2013, sygn. IBPBII/2/415-99/13/ŁCz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-99/13/ŁCz

opodatkowanie najmu nieruchomości a działalność gospodarcza

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 28 stycznia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 08 marca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zakwalifikowania przychodu z tytułu najmu do właściwego źródła przychodu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zakwalifikowania przychodu z tytułu najmu do właściwego źródła przychodu.

W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z dnia 05 marca 2013 r. Znak: IBPB II/2/415-99/13/ŁCz wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 08 marca 2013 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w dniu 26 czerwca 2011 r., zakupił niezabudowaną nieruchomość, składającą się z dwóch działek gruntu, do majątku osobistego jako formę zabezpieczenia kapitału na przyszłość. Przedmiotowa nieruchomość posiadała 9 114 m powierzchni. Mniej więcej po dwóch tygodniach zgłosiła się do wnioskodawcy spółka z propozycją długotrwałego najmu nieruchomości niezabudowanej, przeznaczonej na prowadzenie działalności gospodarczej, z uwzględnieniem, że w razie zwiększenia wartości rynkowej tejże działki gruntu strony mają możliwość rozliczenia tych nakładów. Biorąc pod uwagę brak własnych planów co do bieżącego wykorzystania przedmiotowej nieruchomości, wnioskodawca przyjął propozycję i zawarł z dniem 30 czerwca 2011 r. stosowną umowę, zgłaszając ten fakt we właściwym urzędzie skarbowym wraz z oświadczeniem o wyborze opodatkowania na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W następnych miesiącach, a dokładnie 18 listopada 2011 r. i 28 sierpnia 2012 r. wnioskodawca zakupił kolejne, jednak znacznie mniejsze działki gruntu, z tym samym przeznaczeniem jak poprzednią, tj. zabezpieczenia kapitału na przyszłość. Powierzchnia tych działek wynosi odpowiednio 2 667 m&² i 2 627 m&². Dotychczasowy najemca, każdorazowo interesował się przedmiotowymi nieruchomościami zlokalizowanymi w bezpośrednim sąsiedztwie najmowanego gruntu i wskazując na swoje plany rozwoju, negocjował możliwość najmu również kolejnych działek gruntu. Wnioskodawca oddawał swoje niezabudowane grunty w najem, spisując z kontrahentem odpowiednie aneksy do dotychczasowej umowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00