Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.04.2013, sygn. IBPBII/1/415-128/13/HK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-128/13/HK
Czy zwrot kosztów budowy kanału sanitarnego, który służy działalności zarobkowej Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji, należy uznać jako przychód inwestorów? W związku z tym, że faktura za wykonanie kanału sanitarnego wystawiona została na jednego z przedstawicieli inwestorów, w jaki sposób pozostali inwestorzy w rozliczeniu rocznym powinni udokumentować poniesione przez siebie koszty uzyskania ww. przychodu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 stycznia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 31 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy odpłatnego przekazania kanału sanitarnego:
- w części dotyczącej kwalifikowania otrzymanej należności jako przychodu podatkowego - jest nieprawidłowe,
- w części dotyczącej udokumentowania poniesionych kosztów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 stycznia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy odpłatnego przekazania kanału sanitarnego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
W 2009 r. Wnioskodawca nabył wraz z żoną działkę budowlaną. Działka ta nie była uzbrojona w sieć wodociągową i kanalizacyjną. Na ww. działce małżonkowie planowali budowę domu jednorodzinnego. W tym samym roku wystąpili do właściwego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (dalej: PWiK) o wydanie warunków przyłączenia do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. W warunkach przyłączenia otrzymali m.in. informację, że w celu przyłączenia planowanych budynków należy rozbudować sieć wodociągową i kanalizacyjną oraz wybudować przyłącza. PWiK poinformowało również, że przyłącza należy wykonać we własnym zakresie, natomiast rozbudowę ww. sieci wpisze do planów rozwoju na lata przyszłe (nie precyzując, na który rok) oraz sugerując, że sieci te małżonkowie mogą wybudować własnym staraniem, z zaangażowaniem własnych środków finansowych. Wnioskodawca nadmienił, że zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków jest obowiązkiem przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego, co wynika z zapisów ustawy z dnia 07 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Małżonkowie podpisali z PWiK umowę o przyłączenie, zawierającą m.in. te warunki. W takiej samej sytuacji byli właściciele sąsiednich sześciu działek.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right