Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.04.2013, sygn. IBPBI/2/423-146/13/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-146/13/AP
Czy po dacie przekształcenia przedsiębiorcy w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie art. 584 z zn. 1 i nast. ksh zawarta uprzednio umowa leasingu operacyjnego powinna podlegać ponownej ocenie przez finansującego pod kątem spełnienie przesłanek z art. 17a-17l ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 30 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową dotyczących umowy leasingowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 stycznia 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową dotyczących umowy leasingowej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest obecnie spółką z ograniczoną odpowiedzialnością świadczącą usługi głównie na rzecz przedsiębiorców. Spółka powstała w grudniu 2012 r. związku z przekształceniem w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przedsiębiorcy prowadzącego dotychczas działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przekształcenie to zostało przeprowadzone w trybie i na zasadach opisanych w art. 5841 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej ksh). W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, a zatem przed przekształceniem została zawarta przez przedsiębiorcę umowa leasingu operacyjnego, na podstawie której raty leasingowe były zaliczane do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorcy jako wiążące się z uzyskiwanymi przez niego przychodami. Obok tych zapisów w umowie leasingowej funkcjonowały i funkcjonują nadal również takie, które dają finansującemu (leasingodawcy) możliwość przeniesienia przedmiotu leasingu na korzystającego (leasingobiorcę) po upływie podstawowego okresu umowy leasingu operacyjnego za określoną kwotę. Obecnie w związku z przekształceniem przedsiębiorcy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością powstała po stronie leasingodawcy oraz leasingobiorcy wątpliwość co do skutków funkcjonowania ww. umowy w kontekście regulacji podatkowych. Wskazać należy, że umowa leasingowa od momentu jej zawarcia do chwili obecnej nie uległa zmianie w zakresie jakichkolwiek warunków ustalonych uprzednio przez strony.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right