Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 01.03.2013, sygn. IBPP4/443-561/12/LG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-561/12/LG

Obowiązek prowadzenia dokumentacji wyrobów węglowych nie wykorzystywanych do celów opałowych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2012r. (data wpływu 10 grudnia 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie obowiązku prowadzenia dokumentacji wyrobów węglowych nie wykorzystywanych do celów opałowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2012r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie obowiązku prowadzenia dokumentacji wyrobów węglowych nie wykorzystywanych do celów opałowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Firma Wnioskodawcy jest producentem i dostawcą nawęglaczy i pyłów węglowych, koksowych do produkcji żeliwa i staliwa w odlewniach żeliwa i staliwa (hutach), a w tym produktów podlegających akcyzie od 1 stycznia 2012r. Produkty węglowe wytwarzane są w różnym składzie procentowym z węgla (CN 2701) i koksu (CN 2704) i stosowane są w odlewniach i hutach w celu podniesienia zawartości węgla (w różnej postaci) w produkowanych odlewach. Nie są więc w żadnym przypadku używane do uzyskania ciepła, energii lub światła, lecz są tylko poddane reakcji syntezy w piecach metalurgicznych. W reakcji tej węgiel (w postaci pyłu węglowego, pyłu koksowego lub antracytu) łączy się z roztopioną do stanu ciekłego surówką, złomem stalowym lub żeliwnym, co powoduje podwyższenie poziomu węgla w odlewie do stanu pożądanego przez odlewnię i przez to poprawę stanu skupienia odlewu (twardość, ścieralność) końcowego. Są one wprowadzane do ciekłego żeliwa lub staliwa, które już wcześniej zostało wprowadzone w stan ciekły przez podgrzanie w piecach elektrycznych, indukcyjnych itp., a więc produkty Wnioskodawcy nie służą do wytworzenia energii cieplnej, energii elektrycznej, lub światła, lecz do procesów metalurgicznych, a więc z mocy ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008r. Dz. U. z 2011r. Nr 108, poz. 626 z późn. zm. Powinny być zwolnione z akcyzy. Wnioskodawca nadmienia również, iż jeden z jego dostawców otrzymał już interpretację indywidualną IBPP4/443-93/12/PK z dnia 24 maja 2012r., która wyjaśnia, iż antracyt (CN 2701), koks metalurgiczny (CN 2704), lignit (CN 2704) w myśl ustawy z dnia 6 grudnia 2012r. nie są produktami węglowymi, jeżeli są używane w procesie odlewniczym (metalurgicznym). Firma Wnioskodawcy te półprodukty przetwarza i sprzedaje odlewniom do procesów metalurgicznych, a więc tu też się rodzi pytanie na jakiej podstawie Wnioskodawca miałby tworzyć dowody dostawy tych produktów, jeżeli Wnioskodawca kupuje je już jako wyroby nieakcyzowe. Odbiorcami produktów Wnioskodawcy są wyłącznie odlewnie żeliwa i staliwa (huty).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00