Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.02.2013, sygn. IBPBI/1/415-1512/12/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1512/12/AP

skutki podatkowe nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa prowadzonego przez Wnioskodawczynię na rzez Jej męża

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 6 grudnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni na rzecz Jej męża - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 grudnia 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, m.in. dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni na rzecz Jej męża.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni zamierza dokonać nieodpłatnego przeniesienia całego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55Kodeksu cywilnego, w oparciu o które prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. Głównym przedmiotem prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej jest produkcja konstrukcji metalowych. Przedsiębiorstwo ma zostać przeniesione na męża Wnioskodawczyni. Pomiędzy małżonkami istnieje ustawowy ustrój wspólności majątkowej. Składniki przedsiębiorstwa zostały nabyte lub powstały po zawarciu związku małżeńskiego. Wnioskodawczyni zamierza zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej. W tym celu mąż Wnioskodawczyni rozpocznie prowadzenie własnej działalności gospodarczej i zarejestruje się jako podatnik VAT, następnie strony dokonają przeniesienia przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni, która złoży wniosek o wykreślenie jej z ewidencji działalności gospodarczej. Mąż Wnioskodawczyni będzie kontynuował prowadzenie działalności gospodarczej, przy wykorzystaniu przedsiębiorstwa, mającego stanowić przedmiot opisanej powyżej umowy. W skład przedsiębiorstwa wchodzą:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00