Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18.01.2013, sygn. IBPP4/443-19/13/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-19/13/EK
Czy w stanie prawnym obowiązującym po 1 stycznia 2012r. węgiel koksowy nabywany i odsprzedawany przez Wnioskodawcę, przeznaczony do zużycia jako surowiec do produkcji koksu, jest wyrobem akcyzowym, do którego zastosowanie znajdą przepisy ustawy akcyzowej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2012r. (data wpływu 19 października 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania węgla jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 października 2012r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania węgla.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca prowadzi działalność jako pośredniczący podmiot węglowy w rozumieniu ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (t. j.: Dz. U. z 2011r., nr 108, poz. 626 z późn. zm.).
Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność polega m.in. na nabywaniu a następnie odsprzedaży węgla kamiennego koksowego objętego kodem CN 2701 (dalej: węgiel koksowy).
Węgiel ten nabywany jest zarówno od podmiotów krajowych zajmujących się wydobyciem i sprzedażą węgla, jak i podmiotów zagranicznych w drodze nabycia wewnątrzwspólnotowego lub importu.
Nabywany węgiel koksowy Wnioskodawca odsprzedaje podmiotom, które wykorzystują go jako surowiec w procesie produkcji koksu (proces koksowania) lub sprzedają z takim przeznaczeniem. Obecnie do grona nabywców węgla koksowego należą jedynie zajmujące się produkcją koksu, krajowe podmioty należące do grupy kapitałowej, w skład której wchodzi także Spółka (Wnioskodawca). Niemniej Wnioskodawca nie jest w stanie wykluczyć możliwości, iż w przyszłości wyroby te będą podlegać odprzedaży również na rzecz innych podmiotów, jednakże także w tym przypadku całość nabywanego węgla koksowego będzie zużywana w procesie produkcji koksu bądź też podlegać odsprzedaży z takim przeznaczeniem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right