Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Interpretacja indywidualna z dnia 12.12.2013, sygn. IPTPP3/443A-50/13-2/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP3/443A-50/13-2/KK

Wnioskodawca ma prawo do obniżenia akcyzy

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn.zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn.zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2013 r. (data wpływu 23 września 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku akcyzowego zapłaconego od zwracanych w wyniku uznanej reklamacji wyrobów akcyzowych oraz momentu uprawniającego do obniżenia kwoty należnego podatku akcyzowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku akcyzowego zapłaconego od zwracanych w wyniku uznanej reklamacji wyrobów akcyzowych oraz momentu uprawniającego do obniżenia kwoty należnego podatku akcyzowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) jest producentem napojów alkoholowych oraz alkoholu etylowego. Spółka posiada dwa zezwolenia Naczelnika Urzędu Celnego na prowadzenie składu podatkowego. W pierwszym składzie odbywa się zarówno produkcja, jak i magazynowanie wyrobów akcyzowych. W drugim natomiast Spółka wyłącznie magazynuje wyroby akcyzowe. W toku działalności zdarzają się sytuacje, gdy kontrahenci Spółki zwracają zakupione wyroby gotowe (od których Spółka zapłaciła akcyzę) do jednego ze składów podatkowych Spółki. Zwroty te mogą wynikać w szczególności ze zgłoszonej przez kontrahenta Spółki wady jakościowej zakupionego wyrobu. Jeśli wyroby gotowe nie spełniają standardów jakościowych, w ramach zobowiązań reklamacyjnych Spółka może również sama zgłaszać do kontrahentów konieczność dokonania ich zwrotu. W takim przypadku w następstwie otrzymanej informacji kontrahent zwraca Spółce wadliwe wyroby. Obydwa przypadki zwrotów wynikają ze stwierdzonej przez kontrahenta bądź przez Spółkę, wady jakościowej wyrobu akcyzowego, w tym jego opakowania. W przypadku jeżeli wyrób akcyzowy nadaje się do ponownego przerobu, napoje alkoholowe są przez Spółkę kierowane do zlania w produkcyjnym składzie podatkowym Spółki. Wyrób po zlaniu jest kierowany do ponownego przerobu i rozlania do odpowiednich opakowań i ponownie kierowany do sprzedaży. Od wyrobu akcyzowego wytworzonego z wykorzystaniem zwróconego w wyniku realizacji przez Spółkę zobowiązań reklamacyjnych i zlanego wyrobu akcyzowego, płaci podatek akcyzowy w momencie wyprowadzenia go ze składu podatkowego Spółki poza procedurę zawieszenia poboru akcyzy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00