Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.04.2013, sygn. IPTPP1/443-105/13-5/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP1/443-105/13-5/MW

Zmiana przeznaczenia towarów i usług związanych z remontem lokali mieszkalnych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej , działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 06 lutego 2013r. (data wpływu 08 lutego 2013r.), uzupełnionym pismem z dnia 04 kwietnia 2013r. (data wpływu 08 kwietnia 2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia inwestycji jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 lutego 2013r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia inwestycji.

Wniosek został uzupełniony w dniu 08 kwietnia 2013r. w zakresie doprecyzowania zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku).

Spółka jawna jest czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji opakowań, która to działalność jest opodatkowana stawką podatku VAT 23%.

Spółka zakupiła nieruchomość składającą się z lokali użytkowych na parterze i lokali mieszkalnych na I, II i III piętrze. Cała nieruchomość została zakupiona ze stawką zwolnioną. Nieruchomość wymagała kapitalnego remontu. Spółka zamierzała lokale użytkowe wynająć - stosując na fakturze stawkę 23%, zaś lokale mieszkalne Spółka zamierzała sprzedać ze stawką 8%. Spółka, dokonując zakupu usługi budowlanej wraz z materiałami budowlanymi na remont nieruchomości dokonywała odliczenia podatku VAT 8%, ponieważ nieruchomość miała być przedmiotem czynności opodatkowanych podatkiem VAT (najem i sprzedaż). Po wyremontowaniu okazało się, że Spółka z uwagi na kryzys nie może znaleźć chętnych na zakup lokali mieszkalnych, natomiast pojawiły się osoby chętne na wynajem lokali mieszkalnych (najem lokali mieszkalnych podlega stawce zwolnionej). W zaistniałej sytuacji pojawiła się wątpliwość czy Spółka powinna dokonać korekty podatku naliczonego (faktury z tytułu remontu nieruchomości). Spółka nadal zamierzała sprzedawać lokale mieszkalne ze stawką 8% VAT, jednak obecna sytuacja sprawia, że Spółka zmuszona będzie czasowo wynajmować lokale mieszkalne. Lokale użytkowe są już obecnie wynajmowane ze stawką 23% VAT, zaś lokale mieszkalne nie są jeszcze wynajmowane (dopiero będą wynajmowane). Cała inwestycja została oddana do użytkowania w dniu 12 grudnia 2011r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00