Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.04.2013, sygn. IPTPB3/423-23/13-2/PM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB3/423-23/13-2/PM

W jakim momencie należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów pierwsze opłaty leasingowe związane z zawarciem przez Wnioskodawcę umów leasingu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w X działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2013 r. (data wpływu 17 stycznia 2013 r.), reprezentowanej przez pełnomocnika, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pierwszej opłaty leasingowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 stycznia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka Akcyjna (dalej: Wnioskodawca, Spółka) prowadzi działalność w zakresie wydobycia węgla oraz produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Dla prowadzenia działalności gospodarczej niezbędne jest korzystanie ze środków transportowych. Wnioskodawca zawarł umowy leasingu operacyjnego na okres 60, 48, 36 oraz 24 miesięcy, które są podstawowymi okresami umów. W każdej z nich Wnioskodawca zobowiązał się do wniesienia pierwszej opłaty leasingowej zawierającej opłatę przygotowawczą w wysokości 0% wartości netto przedmiotu leasingu. Są one należnościami wchodzącymi do łącznej wysokości netto przedmiotów leasingu, mającymi charakter opłat samoistnych nieprzypisanych do poszczególnych rat leasingowych. Są odrębnymi od rat pierwszymi opłatami leasingowymi. W umowach nie określono, że pierwsze opłaty leasingowe są opłatami na poczet usług wykonywanych przez okres trwania poszczególnych umów. Zawarte przez Wnioskodawcę umowy leasingu spełniają warunki niezbędne do ich kwalifikacji podatkowej jako umowy leasingu operacyjnego. Finansujący nie korzysta ze zwolnień, o których mowa w art. 17b ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 74, poz. 397 ze zm. - dalej: ustawa o CIT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00