Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.03.2013, sygn. IPTPP4/443-850/12-2/UNR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-850/12-2/UNR

Czy w opisanej sytuacji, biorąc pod uwagę, że środki trwałe wchodzące w skład przekazanego przedsiębiorstwa wykorzystywane są przez Wnioskodawczynię jako podatnika zwolnionego z podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 9, należy dokonać korekty o której mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy o podatku od towarów i usług, a w przypadku obowiązku dokonania korekty, czy korektę tę zobowiązana jest dokonać Wnioskodawczyni czy zbywca przedsiębiorstwa?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 grudnia 2012 r. (data wpływu 17 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku korekty odliczonego podatku VAT od środków trwałych wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku korekty odliczonego podatku VAT od środków trwałych wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W drugiej połowie 2012 roku Wnioskodawczyni nabyła nieodpłatnie od swojego męża prowadzone przez niego wcześniej przedsiębiorstwo. W skład nabytego przedsiębiorstwa wchodziły między innymi środki trwałe, o których mowa w art. 91 ust. 2 o wartościach powyżej 15.000 zł., co do których ewentualnych korekt odliczenia podatku od podatku należnego podatku naliczonego dokonuje się przez okres 5 lat. Prowadząc przedsiębiorstwo, mąż Wnioskodawczyni dokonał nabycia przedmiotowych środków trwałych w 2009 i 2010 roku i był czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W trakcie prowadzonej działalności gospodarczej zbywca przedsiębiorstwa wykonywał jedynie czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00