Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25.02.2013, sygn. IPTPB1/415-747/12-2/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/415-747/12-2/MD
Czy odsetki od pożyczki hipotecznej, która została przeznaczona na zakup nieruchomości w celu wynajmu, można zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2012 r. (data wpływu 10 grudnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 grudnia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna (świadczenie usług medycznych) oraz jako wspólnik Spółki cywilnej (wynajem i zarządzanie nieruchomościami). W dniu 18 października 2010 r., Wnioskodawczyni zawarła umowę o pożyczkę hipoteczną dla osób fizycznych M. Środki z uzyskanej pożyczki zostały przelane z rachunku Wnioskodawczyni na rachunek developera w celu sfinansowania zakupu nieruchomości. Nieruchomość to lokal usługowy zakupiony pod wynajem przez trzech udziałowców (udziały w częściach równych). Każdy z udziałowców, w tym Wnioskodawczyni, z własnych środków dokonywał zapłaty za przypadającą na niego część nieruchomości, zgodnie z umową przedwstępną. Prawo własności nieruchomości zostało przeniesione aktem notarialnym na trzech udziałowców Spółki cywilnej, działających łącznie przy tej czynności jako wspólnicy Spółki cywilnej, w dniu 8 sierpnia 2011 r. Lokal został zakwalifikowany jako środek trwały i Spółka cywilna dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Wnioskodawczyni z własnych środków dokonuje spłaty zaciągniętej przez siebie pożyczki wraz z odsetkami. Wnioskodawczyni prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów dla usług prowadzonych w ramach indywidualnej działalności oraz podatkową księgę przychodów i rozchodów dla Spółki cywilnej, z której 1/3 uzyskiwanego dochodu uwzględnia w swojej podstawie opodatkowania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right