Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23.12.2013, sygn. ILPB2/436-256/13-2/WS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/436-256/13-2/WS
Darowizna środków pieniężnych od brata.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani (data wpływu 23 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie umowy darowizny jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od spadków i darowizn w zakresie umowy darowizny.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni zawarła z bratem umowę darowizny środków pieniężnych. Zarówno Wnioskodawczyni (obdarowana), jak i jej brat (darczyńca) pozostają w związkach małżeńskich z obowiązującą ustawową wspólnością majątkową. Stronami umowy darowizny są wyłącznie Wnioskodawczyni i jej brat. Żona brata wyraziła zgodę na darowiznę. Wartość darowizny przekroczyła kwotę zwolnioną z opodatkowania. Wnioskodawczyni nie posiada indywidualnego rachunku bankowego, natomiast jest upoważniona przez swojego męża do korzystania z jego rachunku bankowego. Wobec powyższego brat Wnioskodawczyni przelał środki pieniężne z tytułu darowizny na rachunek bankowy jej męża, zaznaczając jednak zarówno w umowie darowizny, jak i na poleceniu przelewu, że jest to darowizna dla Wnioskodawczyni i tylko ona może nią rozporządzać. Wnioskodawczyni całą kwotę otrzymanej darowizny przeznaczyła na zakup maszyny wykorzystywanej w prowadzonym przez nią indywidualnie gospodarstwie rolnym. Wnioskodawczyni zgłosiła fakt nabycia darowizny we właściwym urzędzie skarbowym w obowiązującym do zwolnienia 6 miesięcznym terminie od dnia powstania obowiązku podatkowego na druku SD-Z2.
-
keyboard_arrow_right