Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.10.2013, sygn. ILPB4/423-257/13-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-257/13-2/MC
Czy wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę na nabycie usług związanych z procesem zmiany wizerunku oraz analizą rynku energii w Państwie X stanowią w całości koszty uzyskania przychodów Spółki o charakterze pośrednim, potrącalne w dacie ujęcia tych wydatków w księgach rachunkowych Spółki?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2013 r. (data wpływu 15 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów:
- jest prawidłowe − w części dotyczącej nabytych usług,
- jest nieprawidłowe − w części dotyczącej autorskich praw majątkowych.
UZASADNIENIE
W dniu 15 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.
Wnioskodawca (dalej: Spółka) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie Polski w zakresie kopalnictwa rud miedzi oraz produkcji z tych rud metali, które są przedmiotem sprzedaży. Wnioskodawca, w celu dywersyfikacji uzyskiwanych przychodów oraz wzmocnienia pozycji Spółki na rynku, posiada Aktywa, tj. spółki zależne w kraju i na świecie (poprzez bezpośrednie lub pośrednie posiadanie udziałów w całości lub w części), tworzące Grupę Kapitałową. Jednostką dominującą w Grupie Kapitałowej jest Wnioskodawca. W związku z powyższym istotne decyzje odnoszące się do działalności ww. spółek zależnych podejmowane są przez Wnioskodawcę (w związku z posiadanymi uprawnieniami właścicielskimi). W celu podjęcia tych decyzji Spółka nabywa m.in. usługi od firm zewnętrznych, które wspomagają ww. proces decyzyjny oraz umożliwiają racjonalne zarządzanie posiadanymi Aktywami, jak również mają prowadzić do wzmocnienia wartości tych Aktywów, i tak:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right