Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.08.2013, sygn. ILPP4/443-230/13-4/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-230/13-4/ISN

Czy Zainteresowany prawidłowo rozlicza podatek VAT i czy prawidłowo dokonane są rozliczenia pomiędzy partnerem a liderem?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2013 r. (data wpływu 23 maja 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14 sierpnia 2013 r. (data wpływu 21 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych przez partnera na rzecz lidera w ramach konsorcjum jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych przez partnera na rzecz lidera w ramach konsorcjum. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 sierpnia 2013 r. (data wpływu 21 sierpnia 2013 r.) o brakujący podpis.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą i jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Prowadzi on Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów metodą memoriałową. Działalność jest prowadzona w zakresie usług budowlanych i konserwacji zabytków. Główne PKD to 41.20Z. Zainteresowany w 2012 r. podpisał umowę konsorcjum z inną firmą (sp. z o.o.) na złożenie oferty oraz zrealizowanie celu jakim jest Przebudowa i rewaloryzacja (). Wnioskodawca zaznaczył, że nie wykonuje innych usług budowlanych, dotychczas ma tylko tą jedną umowę konsorcjum z ww. firmą. Sp. z o.o. jest liderem, a Zainteresowany ma status partnera. Wnioskodawca wykonane przez siebie prace fakturuje na lidera fakturą VAT, a lider po odbiorze prac wystawia swoją fakturę na odbiorcę finalnego, czyli zamawiającego usługę. Po odbiorze robót lider rozlicza usługę wystawiając Zainteresowanemu noty zarówno uznaniowe jak i obciążeniowe: uznaniowe procentowo do uzyskanych przychodów konsorcjum, obciążeniowe procentowo do poniesionych kosztów konsorcjum. Wnioskodawca poinformował, że wystawiając faktury na lidera wlicza do ceny usługi: usługi podwykonawców, zakupy materiałów podstawowych potrzebnych do wykonania usługi itp. (są to koszty dotyczące bezpośrednio konsorcjum), natomiast takie koszty jak składki ZUS, paliwo, usługi biura rachunkowego czyli koszty ogólne nie są wliczane do ceny usługi budowlanej dla lidera są one traktowane przez Zainteresowanego jako ogólne koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W związku z tym, przychód netto z faktury wystawianej na lidera Wnioskodawca wpisuje w KPiR w kol. 15 (uwagi) i koszty dotyczące konsorcjum również w kol. 15. Jako faktyczny przychód i koszt Zainteresowany uznaje i rozlicza noty uznaniowe i obciążeniowe wystawione przez lidera. W ewidencji sprzedaży VAT Wnioskodawca wykazuje faktury sprzedaży wystawiane na lidera, natomiast w ewidencji zakupów VAT wykazuje faktury zakupowe dotyczące konsorcjum i zakupów ogólnych, i zalicza je do zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00