Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.07.2013, sygn. ILPB2/415-422/13-2/TR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-422/13-2/TR

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązku pobierania zaliczek od należności komitenta.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko prowadzącego działalność gospodarczą, przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2013 r. (data wpływu: 26 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku pobierania zaliczek od należności komitenta jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku pobierania zaliczek od należności komitenta.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wydawania i dystrybucji książek. Wydawanie tych książek jest finansowane przez ich autorów.

W pierwszej kolejności Wnioskodawca świadczy na rzecz autorów usługę przygotowania gotowych egzemplarzy książki. Wydane egzemplarze książki stanowią własność ich autora, a nie Wnioskodawcy.

W dalszej kolejności książki stanowiące własność autorów będą dystrybuowane do nabywców (hurtownie, księgarnie, itd.). Usługę ich dystrybucji będzie świadczył Wnioskodawca. W związku z tym autor i Wnioskodawca będą zawierali umowę komisu (komis sprzedaży) zgodnie z art. 765 Kodeksu cywilnego. W ramach tej umowy autor, jako właściciel książek, będzie komitentem. Natomiast Wnioskodawca, jako pośrednik w sprzedaży, będzie komisantem. Zadaniem Wnioskodawcy będzie sprzedaż egzemplarzy książek dokonana na rachunek autora. Uzyskane wynagrodzenie z tytuły sprzedaży książek (po pomniejszeniu o należną komisantowi prowizję) będzie przez Wnioskodawcę okresowo przekazywane autorowi. Autorowi przysługują prawa autorskie do napisanego dzieła. W ramach umowy komisu udziela on Wnioskodawcy licencji do rozpowszechniania utworu poprzez wprowadzenie do obrotu na terytorium Polski i całego świata.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00