Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.06.2013, sygn. ILPB1/415-432/13-2/TW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-432/13-2/TW

Czy w razie rozwiązania spółki jawnej oraz związanego z nim podziału majątku spółki pomiędzy wspólników (czy to w drodze formalnej likwidacji, czy też na podstawie porozumienia wspólników odnośnie innego niż likwidacja sposobu zakończenia działalności spółki), otrzymane przez Wnioskodawczynię, jako wspólnika spółki jawnej składniki majątku likwidowanej spółki, obejmujące tak środki pieniężne, jak i składniki majątku o charakterze niepieniężnym, będą stanowiły dla Wnioskodawczyni przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 1 kwietnia 2013 r. (data wpływu 12 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza zostać wspólnikiem spółki jawnej. Uzyskanie statusu wspólnika spółki jawnej może przy tym nastąpić poprzez przystąpienie do istniejącej albo nowozawiązywanej spółki jawnej bądź wskutek przekształcenia spółki, której wspólnikiem Wnioskodawca jest obecnie w spółkę jawną. W przyszłości możliwe jest rozwiązanie spółki jawnej. W razie zaistnienia przesłanki rozwiązania spółki jawne możliwe jest przy tym albo przeprowadzenie jej likwidacji albo zakończenie działalności w inny sposób uzgodniony przez wspólników zgodnie z art. 67 § l k.s.h. (w szczególności poprzez przejęcie przez jednego ze wspólników, w tym Wnioskodawcę, przedsiębiorstwa spółki jawnej bądź poszczególnych jego składników). W związku z rozwiązaniem spółki jawnej, Wnioskodawca otrzymać może określone składniki majątku spółki, tak środki pieniężne, jak i składniki majątku o charakterze niepieniężnym (składniki majątku ruchomego oraz nieruchomego spółki jawnej podlegającej rozwiązaniu).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00