Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.07.2013, sygn. ILPP2/443-389/13-2/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-389/13-2/MR

Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy, przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2013 r. (data wpływu 2 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług zakresie opodatkowania opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 1 marca 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym. Zgodnie z jej art. 16 gminy mogą pobierać opłaty za korzystanie z przystanków i dworców autobusowych znajdujących się na ich terenie od przewoźników wykonujących publiczny transport zbiorowy. Na podstawie art. 16 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie ustalenia stawki opłaty za korzystanie przez operatorów i przewoźników z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina. Na podstawie ww. uchwały z przewoźnikami zawierane będą umowy cywilnoprawne, w których określane będą wysokości opłat oraz zasady korzystania z przystanków. Przewoźnikami tymi są podmioty prowadzące działalność gospodarczą przy czym część z ww. podmiotów działa na zlecenie Gminy na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, w celu wykonania zadania własnego gminy i zapewnienia transportu mieszkańcom. Pozostałe podmioty działają na własny rachunek, jako przewoźnicy prywatni w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Gmina jako osoba prawna wykonuje swoją działalność na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Co więcej Gmina posiada status podatnik podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00