Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.05.2013, sygn. ILPP5/443-51/13-5/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/443-51/13-5/KG

Zwolnienie od podatku dla usługi polegającej na sporządzaniu kserokopii dokumentacji medycznej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2013 r. (data wpływu 15 marca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 maja 2013 r. (data wpływu 17 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dla usługi polegającej na sporządzaniu kserokopii dokumentacji medycznej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dla usługi polegającej na sporządzaniu kserokopii dokumentacji medycznej. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 16 maja 2013 r. o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - Szpital (dalej: Szpital, SPZOZ) jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, który świadczy usługi medyczne, tj. kompleksową diagnostykę, leczenie i rehabilitację. Statutową działalnością Szpitala jest świadczenie usług medycznych dla pacjentów. Ponadto, zgodnie z art. 28 ust. 4 pkt 4 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta SPZOZ zobowiązany jest udostępnić dokumentację medyczną pacjenta. Ustawa określa stawkę odpłatności za 1 stronę kserokopii. Podstawą wyliczenia kwoty odpłatności jest opublikowana przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wysokość przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Maksymalna wysokość opłat za 1 stronę kopii dokumentacji nie może przekraczać 0,0002 przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Szpital otrzymał interpretację z Urzędu Statystycznego, który sklasyfikował usługi ksero jako usługi świadczone przez szpitale PKWiU 85.11.1. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje fakt, że sprzęt kserograficzny oraz obsługa ksero są zapewniane przez SPZOZ. Usługa ta jest więc ściśle związana z wykonywaną działalnością. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług jeżeli celem usługi jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, poprawa oraz przywracanie zdrowia podlegają one zwolnieniu od podatku VAT. Ponadto w żadnym przepisie prawa nie została określona zasada w jaki sposób dokonać naliczenia podatku, czy doliczyć do stawki za 1 stronę ksero określanej ustawowo, czy też kwotę określoną w ustawie potraktować jako kwotę brutto.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00