Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.06.2013, sygn. ILPP4/443-153/13-2/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-153/13-2/ISN
Czy Zainteresowana będąc czynnym płatnikiem podatku VAT ma naliczać podatek VAT od uzyskanej prowizji za pośrednictwo w zakupie złota lub srebra, czy czynności te będą korzystały ze zwolnienia od podatku VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2013 r. (data wpływu 8 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 122 ust. 2 ustawy jest:
- prawidłowe w części dotyczącej pośrednictwa w zakupie złota inwestycyjnego,
- nieprawidłowe w części dotyczącej pośrednictwa w zakupie srebra.
UZASADNIENIE
W dniu 8 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 122 ust. 2 ustawy.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni prowadzi obecnie działalność gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego oraz obsługi księgowej. Jest czynnym podatnikiem VAT. Zamierza ona jednakże rozszerzyć działalność o usługi pozyskiwania klientów dla firmy zajmującej się sprzedażą złota inwestycyjnego oraz innych metali szlachetnych. Złoto inwestycyjne jest kupowane przez firmę, dla której mają być świadczone usługi w Polsce, a przechowywane jest w polskich skarbcach bankowych zaś srebro (drugi podstawowy produkt) kupowane jest u niemieckiego dealera i przechowywane będzie w specjalnej strefie bezcłowej w Szwajcarii. Srebro to nigdy nie przekraczać będzie polskiej strefy celno-podatkowej. Tak więc złoto kupowane jest przez zleceniodawcę Zainteresowanej ze stawką zwolnioną z VAT, zaś srebro bez podatku. Wnioskodawczyni jako pośrednik będzie zawierała umowy z osobami fizycznymi lub firmami, chcącymi lokować pieniądze w kruszce szlachetne, w imieniu i na rzecz firmy sprzedającej. Za sam fakt podpisania umowy nie zostanie jej wypłacone żadne wynagrodzenie. Płatne jest ono dopiero w momencie faktycznego dokonania zakupu złota składowanego w Polsce lub srebra składowanego w Szwajcarii przez pozyskanych klientów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right