Interpretacja indywidualna z dnia 11.06.2013, sygn. ILPB3/423-107/13-2/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-107/13-2/JG
W jakim momencie Wnioskodawca powinien zaliczyć do przychodów, uiszczaną na Jego rzecz przez pożyczkobiorcę, opłatę za obsługę pożyczki w domu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 07 marca 2013 r. (data wpływu 11 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu podatkowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu podatkowego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca (Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek gotówkowych dla klientów indywidualnych poza systemem bankowym. Umowy pożyczki, które Wnioskodawca zawiera z klientami indywidualnymi przewidują spłaty pożyczek w tygodniowych ratach według ustalonego harmonogramu spłat.
Przy zawieraniu umowy pożyczki, pożyczkobiorca zobowiązany jest uiścić na rzecz Wnioskodawcy opłatę przygotowawczą (z tytułu czynności związanych z udzieleniem pożyczki) oraz - w przypadku wyboru opcji ubezpieczenia spłaty pożyczki - składkę ubezpieczeniową.