Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.05.2013, sygn. ILPP1/443-153/13-2/AI, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-153/13-2/AI
Korekta podatku naliczonego w związku z aportem majątku.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2013 r. (data wpływu 26 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w związku z aportem majątku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w związku z aportem majątku.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w ramach której m. in. prowadzone są lekcje języków obcych (działalność zwolniona od podatku od towarów i usług), jak również osiągane są przychody z wynajmowania lokali użytkowych innym podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą (działalność opodatkowana podatkiem od towarów i usług stawką 23%).
Na potrzeby prowadzonej działalności w roku 2011 Wnioskodawczyni zrealizowała inwestycję polegająca na budowie obiektu biurowo - szkoleniowego. W powstałym budynku znajdują się zarówno pomieszczenia administracyjne, wykorzystywane dla celów ogólnych prowadzonej działalności, jak i pomieszczenia (klasy), w których odbywają się lekcje języków obcych, a także pomieszczenia wynajmowane innym podmiotom na działalność handlową. W związku z tym, iż w roku, w którym realizowana była inwestycja, Wnioskodawczyni osiągała przychody praktycznie wyłącznie z działalności zwolnionej (powyżej 98% przychodów), nie dokonano odliczenia nawet części podatku od towarów i usług wynikającego z faktur związanych z realizowaną inwestycją. Były one jednak ewidencjonowane w odpowiednim rejestrze, z zachowaniem wszelkich wymogów narzuconych stosownymi przepisami. Z podsumowania wskazanych rejestrów można uzyskać wartość netto oraz kwotę podatku od towarów i usług, związaną ze zrealizowaną budową.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right