Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 02.07.2013, sygn. ILPB1/415-392/13-2/IM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-392/13-2/IM
1. Czy w świetle przedstawionego powyżej zdarzenia przyszłego, likwidacja Spółki Jawnej spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy jakiegokolwiek przychodu (lub dochodu) do opodatkowania w rozumieniu ustawy o PIT?
2. Czy w razie spłaty do rąk Wnioskodawcy kwoty głównej pożyczki, z której tytułu wierzytelność przeszła na Wnioskodawcę w wyniku likwidacji Spółki Jawnej, w ramach zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku, Wnioskodawca osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana x, przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2013 r. (data wpływu 2 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych:
- w zakresie likwidacji spółki jawnej
- w części dotyczącej otrzymania środków pieniężnych oraz składników majątku jest prawidłowe,
- w części dotyczącej otrzymania wierzytelności z tytułu udzielonych pożyczek jest nieprawidłowe,
- w zakresie przychodów z tytułu spłaty wierzytelności jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie likwidacji spółki jawnej oraz w zakresie przychodów z tytułu spłaty wierzytelności.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca stanie się w przyszłości wspólnikiem Spółki Jawnej, powstałej na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych (dalej: Spółka Jawna). Spółka Jawna będzie prowadziła działalność gospodarczą m.in. w zakresie udzielania pożyczek.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right