Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.03.2013, sygn. ILPP2/443-8/13-3/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-8/13-3/AD
Podatek od towarów i usług w zakresie prawidłowości dokumentowania usług najmu lokali stanowiących współwłasność małżeńską.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana , przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2012 r. (data wpływu 2 stycznia 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 5 stycznia 2013 r. (data wpływu 9 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości dokumentowania usług najmu lokali stanowiących współwłasność małżeńską jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 stycznia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości dokumentowania usług najmu lokali stanowiących współwłasność małżeńską. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 5 stycznia 2013 r. (data wpływu 9 stycznia 2013 r.) o sprostowanie błędnego nr NIP.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca wraz z żoną posiada wspólność majątkową. Wspólnie są właścicielami 8 mieszkań w budynku wielorodzinnym oraz innych nieruchomości. Żona Zainteresowanego wynajęła w 2011 r. te mieszkania na cele mieszkaniowe osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. W tym celu podpisała z tym najemcą pisemną umowę najmu. Stroną umowy była ze strony wynajmującego tylko żona Wnioskodawcy. Czynsz za najem wpływał przelewem na konto bankowe podane w umowie. Oboje małżonkowie zgłosili do US oświadczenie o opodatkowaniu dochodów z najmu na zasadzie ryczałtu jako najem prywatny niezwiązany z działalnością gospodarczą. Oboje złożyli również oświadczenie do US; że to Wnioskodawca będzie rozliczał dochody z najmu wspólnych nieruchomości pod kątem podatku dochodowego. Tak też Zainteresowany wpłacał w 2011 r. zaliczki na podatek ryczałtowy od najmu, w każdym miesiącu i rozliczył cały rok podatkowy. Dochód (u Wnioskodawcy, a także u jego żony) nie przekraczał kwoty 150.000 zł. Zarówno żona Zainteresowanego, jak i on sam nie prowadzą działalności gospodarczej. Jest to najem prywatny. Przez pierwszych kilka miesięcy, przez pomyłkę to Zainteresowany, wystawiał rachunki za najem tych lokali zamiast żony. Wynikało to z tego, że wynajmuje on również inne nieruchomości samodzielnie i wystawiając inne rachunku pomyłkowo wystawił również te. Obecnie Wnioskodawca zauważył tą pomyłkę i chciał skorygować lub anulować te rachunki, gdyż to nie on był stroną umowy najmu lecz jego żona. Ponieważ przepisy nie przewidują korekty rachunku, Zainteresowany wysłał pismo do najemcy, że wystawione rachunki są nieważne i zostaną anulowane, gdyż to nie Wnioskodawca lecz jego żona była stroną umowy. Po konsultacji na infolinii podatkowej MF Zainteresowany dowiedział, się, że osoba fizyczna nie powinna wystawiać rachunku lecz rozliczenie powinno następować na podstawie podpisanej umowy i dokonywanych przelewów czynszu przez bank. Wnioskodawca poinformował więc również o tym najemcę i nie wystawiał już więcej rachunków za najem również gdyby najemca ich żądał.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right