Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.03.2013, sygn. ILPP1/443-7/13-2/AI, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-7/13-2/AI

Podate od towarów i usług w zakresie stawek podatku właściwych dla usługi wykonania projektu architektonicznego oraz przeniesienia praw autorskich do tego projektu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 grudnia 2012 r. (data wpływu 3 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawek podatku właściwych dla usługi wykonania projektu architektonicznego oraz przeniesienia praw autorskich do tego projektu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 stycznia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawek podatku właściwych dla usługi wykonania projektu architektonicznego oraz przeniesienia praw autorskich do tego projektu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jako architekt, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, przygotowuje projekty architektoniczne oraz udziela licencji na ich wykorzystanie do budowy. Zainteresowany planuje zawrzeć umowę, w ramach której zamówienie dzieła w postaci projektu architektonicznego nie zawsze będzie się wiązało z udzieleniem licencji na jego zastosowanie do jednej budowy. W szczególności możliwa będzie sytuacja, w której jedynie Wnioskodawca przygotuje projekt, natomiast początkowo ani zamawiającemu projekt, ani też nikomu innemu, Zainteresowany nie udzieli zgody na jego wykorzystanie do budowy. Dopiero pod warunkiem złożenia odpowiedniego oświadczenia przez zamawiającego, zostanie mu udzielona, za zapłatą honorarium, zgoda na wykorzystanie do budowy przygotowanego projektu architektonicznego. W przypadku niezłożenia takiego oświadczenia, wynagrodzenie Wnioskodawcy będzie więc stanowiło wyłącznie wynagrodzenie z tytułu przygotowania projektu architektonicznego. Będzie ono mogło więc przyjąć formę - w zależności od złożenia oświadczenia przez zamawiającego - albo samego wynagrodzenia z tytułu przygotowania projektu architektonicznego, albo zarówno wynagrodzenia z tytułu przygotowania projektu architektonicznego oraz honorarium z tytułu udzielenia licencji na wykorzystanie tego projektu do jednej lub większej ilości budów. Kwota wynagrodzenia należna z tytułu wykonania każdego z tych świadczeń (przygotowanie projektu oraz udzielenie licencji) zostanie w umowie wskazana oddzielnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00