Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.02.2013, sygn. ILPB1/415-1096/12-2/TW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-1096/12-2/TW
Opodatkowanie świadczeń medycznych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością X, przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2012 r. (data wpływu 15 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych ponoszenia przez pracodawcę kosztów abonamentów medycznych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych ponoszenia przez pracodawcę kosztów abonamentów medycznych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (zwana dalej Spółką lub Wnioskodawcą) planuje zawrzeć z podmiotem prowadzącym działalność w zakresie świadczenia usług medycznych umowę o objęcie opieką medyczną jej pracowników. Opieka medyczna obejmować ma usługi z zakresu medycyny pracy i profilaktyki związanej ze środowiskiem pracy oraz część indywidualną, tj. niezwiązaną z medycyną pracy.
Istnieje również możliwość objęcia zakresem abonamentów medycznych, w części indywidualnej, także rodzin pracownika, tzn. współmałżonka oraz dzieci własne i przysposobione (będące pod opieką prawną pracownika) do 25 roku życia. W ramach proponowanej przez usługodawcę umowy obowiązywać mają 4 rodzaje abonamentów: podstawowy i menadżerski, każdy w wersji singiel lub rodzinny, ich miesięczne wartości będą zróżnicowane w zależności od wariantu. Jeśli chodzi o sposób przystąpienia do programu medycznego planowanego przez Spółkę jako pracodawcę, to odbywać się on będzie w sposób niejako automatyczny, co ma być również elementem motywowania pracowników do pozostania w stosunku pracy ze Spółką. Zasadą ma być, iż po 6 miesiącach od momentu zatrudnienia, pracownik zgłaszany będzie do podmiotu świadczącego usługi medyczne, jako uprawniony. W konsekwencji każdy zatrudniony po upływie półrocznego okresu, w zależności od zaszeregowania, tzn. czy należy do kadry stopnia menadżerskiego czy nie, objęty będzie tzw. abonamentem dla singla - podstawowym lub pracowniczym. W przypadku wariantów rodzinnych planowane jest, aby pracownik zgłosił pracodawcy dane członków rodziny (jeśli spełniają omówione wyżej warunki), którzy mają zostać również objęci opieką medyczną. Spółka prawdopodobnie nie będzie w stanie kontrolować następujących okoliczności:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right