Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.02.2013, sygn. ILPB1/415-1112/12-2/IM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-1112/12-2/IM
W ramach niniejszej interpretacji Wnioskodawca zwraca się z pytaniem o określenie momentu w którym on jako wspólnik spółki komandytowej jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osiągniętego przez niego, jako wspólnika spółki komandytowej, dochodu z tytułu udziału w zysku spółki, w szczególności o wyjaśnienie czy jako wspólnik spółki komandytowej jest zobowiązany do wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w ciągu roku obrotowego, w sytuacji gdy uchwała o przeznaczeniu zysku do wypłaty na rzecz wspólników zostanie podjęta dopiero po zakończeniu roku podatkowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2012 r. (wg daty wpływu do Biura KIP w Lesznie) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu z tytułu udziału w zysku spółki komandytowej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu z tytułu udziału w zysku spółki komandytowej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jako osoba fizyczna jest komandytariuszem w spółce komandytowej. Stosownie do regulacji art. 52 § 1 w związku z art. 37 § l i art. 103 kodeksu spółek handlowych jeżeli w umowie spółki komandytowej nie postanowiono inaczej, wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku na koniec każdego roku obrotowego. W umowie spółki komandytowej, której wspólnikiem jest Wnioskodawca (por. § 13 ust. 3 i 4 umowy spółki komandytowej) - w oparciu między innymi o wskazaną wyżej regulację kodeksową - określono wyraźnie i jednoznacznie, że wspólnicy mają prawo do udziału w zysku rocznym przeznaczonym do wypłaty w drodze uchwały podjętej za zgodą wszystkich wspólników i w przypadku podjęcia przez wspólników uchwały o wypłacie czystego zysku jest on dzielony między wspólników zgodnie z paragrafem 11 umowy spółki (przepis ten określa proporcje udziału w zysku spółki komandytowej). W świetle powyższych regulacji, zarówno ustawowej jak i umownej, prawo do udziału wspólnika spółki w zysku spółki następuje dopiero w końcem roku obrotowego lub w przypadku gdy wspólnicy spółki wcześniej podejmą zgodnie uchwalę w tym zakresie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right