Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.02.2013, sygn. ILPB1/415-1081/12-2/AA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-1081/12-2/AA

Czy po utworzeniu spółki partnerskiej, w której przedmiotem wkładu będzie przedsiębiorstwo podatnika, wspólnicy tej spółki będą uprawnieni do zarachowania w koszty uzyskania przychodu:
a) wydatków na spłatę kredytu w związku z jego waloryzacją wynikającą z kursu waluty obcej CHF, jeżeli dokonywana w PLN kwota spłaty kapitału będzie większą niż kwota otrzymanego w PLN kredytu w wysokości różnicy pomiędzy kwotą zwrotu kapitału a kwotą otrzymanego kredytu,
b) odsetek od kredytu wskazanego w opisie stanu faktycznego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2012 r. (data wpływu 13 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik będący osobą fizyczną kupił do wspólności ustawowej małżeńskiej udział (1/2) w prawie własności nieruchomości lokalowej będącej lokalem mieszkalnym. Zakup został sfinansowany kredytem denominowanym w CHF. Ponieważ w chwili zakupu jego przedmiotem był lokal mieszkalny (udział w prawie własności tego lokalu), więc bank udzielił kredytu na zakup lokalu mieszkalnego i jego remont. Kredyt został zaciągnięty ze znanym bankowi zamiarem przeznaczenia go na zakup i remont lokalu mieszkalnego w celu prowadzenia w tym lokalu dwóch kancelarii prawniczych - składającego zapytanie podatnika oraz drugiego radcy prawnego. Umowa kredytowa nie wypowiada się co do tego zamiaru, ani co do tego, że zaciągany jest on przez radców prawnych w celu przygotowania kancelarii, albowiem w ocenie banku istotne było mieszkalne przeznaczenie lokalu w chwili zawierania umowy kredytowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00