Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.01.2013, sygn. ILPP1/443-900/12-7/AWa, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-900/12-7/AWa
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania wywłaszczenia nieruchomości zabudowanej nr () w zamian za odszkodowanie.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 6 września 2012 r. (data wpływu 27 września 2012 r.), uzupełnionym pismami z dnia 13 i 28 grudnia 2012 r. (data wpływu 18 i 31 grudnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wywłaszczenia nieruchomości zabudowanej nr () w zamian za odszkodowanie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wywłaszczenia nieruchomości zabudowanej nr () w zamian za odszkodowanie. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 13 i 28 grudnia 2012 r. o doprecyzowanie przedstawionych stanów faktycznych oraz pełnomocnictwo.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest spółką należącą do międzynarodowej grupy farmaceutycznej Y (dalej: Grupa Y).
Głównym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja leków oraz wyrobów farmaceutycznych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka świadczy również usługi w zakresie m. in. administracji i logistyki na rzecz innych podmiotów z Grupy Y.
Spółka jest czynnym podatnikiem VAT.
1.Wywłaszczenie nieruchomości należących do Spółki.
stanowiły więcej niż 30% ich wartości początkowej, a Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych wydatków. Spółka wskazuje jednak, że są to środki trwałe o różnym stopniu zużycia, niektóre z nich są bardzo stare. Tak więc niektóre z nich były budowane i ulepszane jeszcze w czasach, kiedy w Polsce nie obowiązywał system VAT i Spółce odliczenie nie przysługiwało. Jednocześnie Spółka ponownie podkreśliła, że dokonane przez nią ulepszenia dotyczyły całości wskazanych powyżej zabudowań (środków trwałych) podczas, gdy z analiz przeprowadzonych dla potrzeb wywłaszczenia wynika, że jedynie niewielka część ww. zabudowań (od l do 4% wartości całego środka trwałego) znajdowała się na przewłaszczonych działkach. Oznacza to, że ulepszenia dokonywane na przewłaszczonych fragmentach tych środków trwałych były niewielkie i z pewnością nie przekraczały 30% całej wartości środka trwałego.-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right