Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.01.2013, sygn. ILPP2/443-1042/12-4/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1042/12-4/JK
Czy za sprzedane działki Wnioskodawczyni musi odprowadzić podatek od towarów i usług?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2012 r. (data wpływu 11 października 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 28 grudnia 2012 r. (data wpływu 31 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu. W dniu 31 grudnia 2012 r. wniosek został uzupełniony o doprecyzowanie opisu sprawy.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni X roku po śmierci ojca otrzymała w spadku 2,77 ha gruntu rolnego, a dnia X został stwierdzony fakt nabycia spadku na podstawie dziedziczenia ustawowego. Ziemia, którą Zainteresowana nabyła w spadku jest majątkiem rodzinnym. Najpierw uprawiali ją dziadkowie, później w spadku dostali rodzice, którzy powiększyli jej areał i także prowadzili gospodarstwo rolne, a teraz część tej ziemi otrzymała Wnioskodawczyni jako majątek osobisty. Nigdy ziemia ta nie była używana do prowadzenia działalności gospodarczej, jedynie do celów własnych. Kilka lat temu ustalono, że ww. grunty nadają się do zabudowy i w tym roku Gmina zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego. W celu poprawy swoich warunków mieszkaniowych Zainteresowana postanowiła podzielić odziedziczony grunt na działki i je sprzedać, a pieniądze z nich uzyskane przeznaczyć na budowę domu. Jednak ze względu na to, że spadkobiercami są także mama w części 1/3 i brat w części 1/3 i nie jest wyznaczone czyja część należy do każdego z nich, w dniu X u notariusza dokonano częściowego działu spadku, w którym brat i mama nieodpłatnie przekazali Wnioskodawczyni swoje udziały. Grunt, który przekazali jej krewni wynosi 0,6 ha i posiada nową księgę wieczystą. Częściowy działa spadku zrobiony został ze względu ograniczonych funduszy, natomiast całkowity dział spadku, gdzie zostanie wyznaczone pozostałe 2,17 ha, które już prawnie Zainteresowanej się należą, nastąpi w przyszłości. Także po wyznaczeniu reszty gruntu, Wnioskodawczyni planuje całość lub część podzielić na działki, żeby jak wyżej wskazała poprawić swoje warunki mieszkaniowe (ukończyć budowę domu). Ww. grunt o areale 0,6 ha został podzielony na pięć działek, w tym jedną 0,20 ha zostawioną na własne potrzeby budowa domu. Jedna z działek została już sprzedana dnia X.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right