Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.01.2013, sygn. ILPP2/443-1022/12-4/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1022/12-4/AK

Czy z tytułu sprzedaży działek Wnioskodawczyni po 2012 r. roku stanie się podatnikiem podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2012 r. (data doręczenia 5 października 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 17 grudnia 2012 r. (data doręczenia 19 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych sprzedaży działek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych sprzedaży działek. Wniosek uzupełniono w dniu 19 grudnia 2012 r. o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego oraz o dodatkową opłatę za wydanie interpretacji indywidualnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni nie ma zarejestrowanej i nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. Nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Od początku małżeństwa ma z mężem rozdzielność majątkową. W trakcie trwania małżeństwa, Zainteresowana w 2007 r. zakupiła na wyłączną własność grunt rolny. Gruntu tego Wnioskodawczyni nie uprawiała, nie brała unijnych dopłat, nie wydzierżawiała, nie zgłaszała się do KRUS. Ziemia leżała odłogiem. Wykorzystywała ją dotąd wyłącznie w celach rekreacyjnych. Zainteresowana zakupiła grunt, żeby w przyszłości poza miastem wybudować dom. Właśnie kończą się w gminie formalności związane z ustaleniem planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego między innymi nieruchomość Wnioskodawczyni. Teren zostanie przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe. Powierzchnia gruntu okazała się dla potrzeb tylko rodziny Zainteresowanej za duża. Dlatego Wnioskodawczyni zamierza podzielić swoją ziemię na 6 do 8 działek budowlanych. Na jednej działce Zainteresowana się wybuduje. Dwie działki daruje swojemu mężowi. Resztę, tj. 3 do 5 działek przeznaczy do sprzedaży po 2012 roku, żeby uzyskać środki na budowę swojego domu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00