Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.01.2013, sygn. ILPP4/443-461/12-2/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-461/12-2/ISN
Podatek od towarów i usług w zakresie uznania za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, przemieszczenia towarów z Polski do magazynów znajdujących się w Niemczech i Wielkiej Brytanii oraz momentu powstania obowiązku podatkowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2012 r. (data wpływu 18 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, przemieszczenia towarów z Polski do magazynów znajdujących się w Niemczech i Wielkiej Brytanii oraz momentu powstania obowiązku podatkowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, przemieszczenia towarów z Polski do magazynów znajdujących się w Niemczech i Wielkiej Brytanii oraz momentu powstania obowiązku podatkowego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest zarejestrowany w Polsce jako czynny podatnik VAT i posiada numer nadany dla celów dokonania transakcji wewnątrzwspólnotowych (VAT UE). Zamierza on dokonywać dostawy towarów przeznaczonych do działalności handlowej na rzecz kontrahentów z Republiki Federalnej Niemiec (dalej Niemiec) oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii (dalej Wielkiej Brytanii) w taki sposób, iż towary będą w pierwszej kolejności dostarczone i złożone na przechowanie do magazynu należącego do kontrahenta zagranicznego na terytorium odpowiednio Niemiec bądź Wielkiej Brytanii, posiadającego numer identyfikacyjny nadany dla celów dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych. Następnie umowa zawarta z kontrahentami zagranicznymi przewidywać będzie zapisy, zgodnie z którymi dostarczone towary pozostawione będą u ww. kontrahentów na przechowanie, jednak z możliwością ich pobrania przez kontrahenta w celu ich dalszej odsprzedaży klientom docelowym, jeżeli kontrahent zagraniczny znajdzie klienta docelowego na dany towar. Zagraniczny kontrahent Spółki będzie tym samym upoważniony do pobrania określonej ilości towaru, którego własność przejdzie na rzecz kontrahenta dopiero z chwilą jego pobrania i uiszczenia ustalonej ceny. Do czasu pobrania towaru i uiszczenia przez kontrahenta umówionej ceny Zainteresowany pozostaje właścicielem towaru i jest uprawniony do rozporządzania towarem, w tym żądania jego zwrotu i przemieszczenia powrotnego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a kontrahent zagraniczny występować będzie jedynie w roli przechowawcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right