Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 06.02.2013, sygn. ITPP3/443-537/13/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-537/13/JK

Unormowanie art. 21 ust. 9 ustawy obejmuje m.in. kwestię związaną z obowiązkiem złożenia deklaracji podatkowej (w tym termin jej złożenia) w przypadku powstania ubytków wyrobów węglowych przekraczających normy dopuszczalnych ubytków.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2013 r. (wpływ 7 listopada 2013 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania ubytków wyrobów węglowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2013 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania ubytków wyrobów węglowych.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące stany faktyczne.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się obrotem węglem kamiennym na terytorium kraju. Dostawcą węgla są kopalnie. Po nabyciu węgla przez Wnioskodawcę węgiel jest odsprzedawany, przy czym taka odsprzedaż następuje zarówno na rzecz finalnych odbiorców, jak i dalszych pośredników (PPW). W związku z powyższym - od dnia 1 stycznia 2012 r. kiedy to sprzedaż węgla objęto podatkiem akcyzowym - Wnioskodawca jest podatnikiem podatku akcyzowego i posiada status pośredniczącego podmiotu węglowego w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 23a ustawy o podatku akcyzowym (PPW) i potwierdzenie przyjęcia powiadomienia o zamiarze prowadzenia działalności gospodarczej jako PPW, w którym jako przedmiot działalności Wnioskodawcy wskazano: Sprzedaż na terytorium kraju wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy podlegających zwolnieniu od akcyzy. Nabyty od kopalni węgiel przewożony jest do Wnioskodawcy transportem samochodowym Zainteresowanego lub transportem kolejowym. W trakcie transportu węgla do Wnioskodawcy dochodzi do powstawania ubytków węgla niebędących następstwem kradzieży. Ubytki te są, zdaniem Wnioskodawcy, nie do uniknięcia. W przypadku, gdy transport węgla odbywa się transportem samochodowym Wnioskodawcy powstanie tego rodzaju ubytków obciąża Wnioskodawcę. Z chwilą podpisania kwitu wagowego przez kierowcę na wadze w kopalni, potwierdza on ilość węgla załadowanego na samochód i węgiel ten staje się własnością Wnioskodawcy. Przy transporcie węgla transportem kolejowym również powstają ubytki podczas transportu pomimo, że wagony nie noszą śladów naruszenia. Powstają również przy przeładunku węgla z wagonów na samochody, a następnie podczas przewozu węgla ze stacji kolejowej na plac składowy Wnioskodawcy. Niezależnie od powyższego ubytki (straty) węgla powstają również w trakcie innych czynności podejmowanych przez Wnioskodawcę w związku z prowadzoną działalnością w zakresie obrotu węglem, tj. przyjmowania węgla na magazyn, składowania (magazynowania) dostarczonego Wnioskodawcy węgla oraz przy czynnościach związanych z wydawaniem węgla z magazynu innym podmiotom, będącym zarówno PPW, jak i finalnym nabywcom węglowym (FNW). Na podstawie ustawy z dnia 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. poz. 939) - dalej ustawa nowelizująca, z dniem 20 września 2013 r. dokonano w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej PAkcU) licznych zmian istotnie zmieniających dotychczasowe zasady opodatkowania podatkiem akcyzowym wyrobów węglowych. Jedną z najważniejszych zmian jest rezygnacja przez ustawodawcę z opodatkowania każdego etapu obrotu wyrobami węglowymi, na rzecz opodatkowania jedynie ostatniego etapu obrotu, czyli na etapie sprzedaży wyrobów węglowych do FNW. W ścisłym związku z tą zmianą pozostaje również dokonana przez ustawodawcę zmiana zasad opodatkowania ubytków wyrobów węglowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00