Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2013, sygn. ITPB2/415-797/13/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-797/13/BK
Czy środki ze sprzedaży w dniu 23 lipca 2013 r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w ramach współwłasności małżeńskiej w dniu 7 lutego 1997 r., którego jedynym właścicielem stała się Wnioskodawczyni na podstawie aktu podziału majątku z dnia 7 stycznia 2011 r. bez spłat i dopłat, w związku z orzeczonym sądownie rozwodem, nie stanowią przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie powstaje zobowiązanie podatkowe z tytułu jego sprzedaży?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm..) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 sierpnia 2013 r. (data wpływu 29 sierpnia 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 7 listopada 2013 r. (data wpływu 21 listopada 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego- jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 7 listopada 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej. W dniu 7 lutego 1997 r. w ramach współwłasności małżeńskiej wraz z mężem nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W związku z orzeczonym sądownie rozwodem z winy męża w dniu 7 stycznia 2011 r. na podstawie umowy o podział majątku wspólnego zawartej w formie aktu notarialnego Wnioskodawczyni stała się wyłącznym właścicielem ww. lokalu mieszkalnego, tracąc jednocześnie prawo do innych składników majątku (np. garażu). Przedmiotem podziału dorobku małżonków był również samochód. Dodatkowo do majątku należało prawo użytkowania działki w Rodzinnych Ogródkach Działkowych, na której urządzenie i rozbudowę małżonkowie wspólnie ponosili wydatki, a która to działka nie została wymieniona w akcie notarialnym podziału majątku wspólnego, ze względu na brak możliwości łatwego oszacowania każdego ze składników znajdujących się na tej działce (domek, wyposażenie) oraz na fakt, iż jako właściciel formalnie wpisany był tam jedynie były małżonek Wnioskodawczyni. Możliwość dalszego korzystania wraz z przejęciem całego wyposażenia działki jak podaje Wnioskodawczyni przejął były już obecnie mąż.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right