Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20.12.2013, sygn. ITPB2/436-191/13/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-191/13/TJ

Opodatkowanie zniesienia współwłasności zaliczenie nakładów na nieruchomości do długów i ciężarów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2013 r. (data wpływu 23 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania zniesienia współwłasności jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania zniesienia współwłasności.

We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 15 czerwca 1993 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem oraz A.B. (brat męża Wnioskodawczyni) wraz z żoną nabyli na współwłasność w udziałach wynoszących 1/2 nieruchomość niezabudowaną o powierzchni 10 000 m. Na części tej nieruchomości Wnioskodawczyni wraz z mężem wybudowała dom jednorodzinny. Wartość nakładów na budowę wyniosła 300 000 zł. Nakłady te pochodziły wyłącznie ze środków Wnioskodawczyni i męża. Pozostali współwłaściciele wyrazili zgodę na budowę taki był również warunek uzyskania pozwolenia na budowę. Nie ponosili oni również żadnych wydatków na budowę tego domu i nie roszczą sobie do niego żadnych praw. Obecnie wszyscy współwłaściciele zamierzają dokonać umownego zniesienia współwłasności nieruchomości, która została podzielona na dwie działki o powierzchni po 5000 m2 (każdej nadany został odrębny numer geodezyjny). A. i M. B. zostaną współwłaścicielami nieruchomości niezabudowanej o powierzchni 5000 m, natomiast Wnioskodawczyni z mężem staną się współwłaścicielami pozostałej części gruntu zabudowanej domem jednorodzinnym przez nich wzniesionym. Zniesienie współwłasności będzie nieodpłatne i nie będą dokonywane żadne spłaty ani dopłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00