Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 09.12.2013, sygn. ITPB3/423-461/13/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-461/13/AW

Czy można uznać zapłaconą karę z tytułu niezrealizowania deklarowanej ilości przeładunków za koszt podatkowy? Jaki jest moment ujęcia zapłaconej kary w kosztach podatkowych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2013 r. (data wpływu 30 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej wydatków z tytułu zapłaconej kary jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej wydatków z tytułu zapłaconej kary.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca świadczy usługi przeładunkowe towarów masowych w porcie morskim. Dla celów swojej działalności Spółka dzierżawi od Z. część zabudowanej nieruchomości gruntowej w rejonie nabrzeża ... Wydzierżawiający umownie zobowiązał Spółkę do wykonania na przedmiocie dzierżawy średniorocznych przeładunków zbóż i pasz w transporcie morskim w relacji z/na statek na poziomie co najmniej 300 tys. ton rocznie pod rygorem zapłaty na rzecz Wydzierżawiającego kary umownej w przypadku nie zrealizowania przeładunków zbóż i pasz na przedmiocie dzierżawy w tej wysokości. Kara umowna wyliczana jest na podstawie różnicy w przeładunkach deklarowanych (300 tyś ton) a przeładunkach rzeczywistych pomnożonej przez współczynnik w wysokości 2,15 zł/tonę. Kara umowna ma być płatna do dnia 31 stycznia roku następującego po roku rozliczanym, na podstawie noty obciążeniowej wystawionej przez Wydzierżawiającego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00