Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12.11.2013, sygn. ITPP2/443-828/13/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-828/13/EB
Z tytułu sprzedaży przedmiotowych działek stanie się Pan podatnikiem podatku od towarów i usług.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2013 r. (data wpływu 12 sierpnia 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania dostawy nieruchomości jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 sierpnia 2013 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania dostawy nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W grudniu 2003 r. Wnioskodawca, wraz z żoną, nabył nieruchomość rolną na podstawie jednego aktu notarialnego. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania z 2000 r., w momencie zakupu nieruchomość była podzielona na 26 działek, w tym m.in. drogi wewnętrzne i dojazdowe. Podziału dokonał sprzedający, prawdopodobnie w 2002 r. Na podstawie umowy sprzedaży nastąpiło również przekazanie pozwolenia na budowę przyłącza wody. W 2004 r. Wnioskodawca, wraz z żoną, dowiedzieli się o inicjatywie Stowarzyszenia zajmującego się organizowaniem infrastruktury na obszarze obejmującym przedmiotowe działki, polegającej na podłączeniu wodociągu. Wobec tego, w ramach posiadanego pozwolenia, Wnioskodawca wykonał przyłącza wodne dla każdej z działek, a następnie dokonał podłączenia do wybudowanego wcześniej wodociągu zasilającego całą okolicę. W 2004 r. Wnioskodawca i żona, dowiedzieli się od tego samego Stowarzyszenia, o planach rozpoczęcia budowy zasilania w energię elektryczną dla ww. obszaru i o możliwości podłączenia do tych instalacji przedmiotowych działek. Postanowili przyłączyć do tej instalacji przedmiotowe działki, dzięki czemu, w 2006 r. uzyskali pozwolenie na budowę przyłączy do sieci elektroenergetycznej. Następnie zlecili wykonanie przyłączy do każdej z posiadanych działek i od tego czasu w stosunku do nieruchomości nie podjęli żadnych działań. Do dnia złożenia wniosku działki są traktowane jako grunty rolne. Nie były nigdy wykorzystywane do działalności Wnioskodawcy i jego żony oraz nie były oferowane na sprzedaż. Wnioskodawca zamierza znieść współwłasność łączną, która wynika z ustawowej współwłasności małżeńskiej. Możliwe, że zostanie zniesiona współwłasność tak, aby każdy z małżonków dysponował określoną działką, odpowiadającą udziałowi w wysokości 50%. Wnioskodawca zamierza wnieść aportem do spółki osobowej swój udział w nieruchomości, ewentualnie posiadane działki powstałe w wyniku zniesienia współwłasności. Wnioskodawca (ani jego żona) nie posiadał i nie posiada statusu rolnika ryczałtowego. Nie dokonywał i nie dokonuje obecnie sprzedaży produktów rolnych pochodzących z działalności gospodarczej. Nieruchomości nie były odpłatnie, ani nieodpłatnie udostępniane innym osobom.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right