Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.10.2013, sygn. ITPP2/443-727/13/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-727/13/EB
Prawo do odliczenia podatku naliczonego poprzez złożenie deklaracji korygujących.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 lipca 2013 r. (data wpływu 22 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego poprzez korektę deklaracji dla podatku od towarów i usług - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 lipca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego poprzez korektę deklaracji dla podatku od towarów i usług.
W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W 2012 r. Gmina realizowała inwestycję przebudowy kanalizacji sanitarnej w miejscowości D., która polegała na usunięciu starej sieci i położeniu nowej. Modernizacja kanalizacji zakończona została w listopadzie 2012 r. W 2010 r. Gmina podpisała porozumienie ze spółką, na mocy którego każda nowopowstała sieć kanalizacyjna zostanie oddana spółce w dzierżawę. Na mocy powyższego porozumienia, w grudniu 2012 r. podpisano umowę dzierżawy na przedmiotową sieć kanalizacyjną i wystawiono pierwszą fakturą za dzierżawę. Gmina nie odliczała na bieżąco podatku naliczonego z faktur zakupowych dotyczących przedmiotowej kanalizacji. Z racji tego, że odliczenia nie dokonano w roku, w którym zakończono inwestycję oraz sugerując się treścią art. 91 oraz art. 90a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Gmina rozliczyła podatek naliczony poprzez złożenie korekty deklaracji za styczeń 2013 r. Podatek naliczony wykazano w wysokości 1/10 całej kwoty podatku naliczonego możliwego do odliczenia z przedmiotowej inwestycji. Korekta została złożona w urzędzie skarbowym dnia 23 maja 2013 r. i w chwili złożenia wniosku urząd nie zgłosił żadnych zastrzeżeń. Po ponownym przeanalizowaniu sytuacji Gmina doszła do wniosku, że błędnie zinterpretowała treść art. 91 ustawy, który odnosi się do inwestycji rozliczanych proporcjonalnie, jak i przepis art. 90a ustawy, który ma zastosowanie w przypadku zmiany przeznaczenia środka trwałego, gdyż w przedmiotowej sprawie nie nastąpiła zamian przeznaczenia, a środek trwały w całości wykorzystywany jest do działalności opodatkowanej, zatem nie ma również zastosowania proporcja sprzedaży. Zamierza skorygować deklarację za miesiąc styczeń 2013 r., wykreślając z niej odliczenie 1/10 kwoty podatku naliczonego od przedmiotowej inwestycji. Odliczenia podatku dokona w trybie art. 86 ust 10, 11 i 13 ustawy, poprzez korektę miesięcy, w których otrzymała faktury dokumentujące zakupy usług związanych z przedmiotową inwestycją, odliczając w ten sposób cały podatek naliczony przy przedmiotowej inwestycji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right