Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.10.2013, sygn. ITPB3/423-346b/13/PST, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-346b/13/PST
Czy w przypadku przyjęcia przez Spółkę od klienta zwrotu towarów z przyczyn opisanych w rubryce 68, które Spółka sprzedała temu klientowi w poprzednich latach podatkowych Spółka powinna pomniejszyć wysokość kosztów uzyskania przychodów o wartość wydatków poniesionych na zakup towarów zwróconych przez klienta w rozliczeniu za okres, w którym dokonano zwrotu towarów i wystawiono fakturę korygującą?
Czy w przypadku przyjęcia przez Spółkę od klienta zwrotu towarów z przyczyn opisanych w rubryce 68, które Spółka sprzeda temu klientowi w poprzednich latach podatkowych Spółka powinna pomniejszyć wysokość kosztów uzyskania przychodów o wartość wydatków poniesionych na zakup towarów zwróconych przez klienta w rozliczeniu za okres, w którym dokonano zwrotu towarów i wystawiono fakturę korygującą?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2013 r. (data wpływu 29 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu korekty kosztów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 lipca 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu korekty kosztów.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Stan faktyczny zaistniały: W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka do dnia złożenia niniejszego wniosku dokonywała sprzedaży towarów. Należności z tytułu dokonanej sprzedaży stanowiły przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w dacie powstania przychodów, tj. zgodnie z przepisem art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w dacie dokonania sprzedaży. Po dacie sprzedaży występowały sporadycznie zdarzenia (w stosunku do wielkości sprzedaży) - zarówno w roku podatkowym, w którym Spółka sprzedała towary, jak i w następnych latach podatkowych - skutkujące przyjęciem od klientów zwróconych towarów, które wcześniej nabyli od Spółki. Zdarzenia te występowały w związku z wyrażeniem przez Spółkę zgody na przyjęcie od klienta towarów, które wcześniej nabył od Spółki. Spółka wyrażała zgodę na przyjęcie zwrotu towarów, w sytuacji gdy klient ze względu na trudną sytuację finansową nie był w stanie uregulować należności za nabyte wcześniej od Spółki towary lub gdy klient z jakichś względów nie zdołał sprzedać lub wykorzystać do produkcji własnej nabytych od Spółki towarów. Opisany stan faktyczny nie obejmuje zdarzeń polegających na przyjmowaniu przez spółkę zwrotów towarów w wyniku zgłoszonej przez klienta reklamacji jakościowej. W opisanym stanie faktycznym Spółka, po przyjęciu zwróconych w ww. okolicznościach towarów wystawiała faktury korygujące, uznając, iż faktury korygujące dotyczyły odrębnych zdarzeń gospodarczych, nie związanych z pierwotnymi umowami sprzedaży towarów (albowiem w istocie Spółka niejako odkupowała towary od klientów, które wcześniej im sprzedała). Faktury korygujące w związku z tym prowadziły do pomniejszenia przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych za okres w którym dokonano zwrotu towarów i wystawiono fakturę korygującą.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right