Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.10.2013, sygn. ITPP1/443-873/13/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-873/13/BK

Brak opodatkowania sprzedaży działek gruntu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2013 r. (data wpływu 30 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży działek gruntu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży działek gruntu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 20 grudnia 1991 r. na podstawie aktu notarialnego repertorium .rodzic przekazał Pani grunty rolne o obszarze 5,14 ha. Nie prowadzi Pani żadnej działalności gospodarczej i działań marketingowych, nieruchomość nie jest przedmiotem najmu lub innych czynności o podobnym charakterze. Grunty wykorzystywane są jako rolnicze, gdyż od chwili rozpadu związku małżeńskiego, tj. od listopada 2006 r. są one przedmiotem użyczenia rolnikowi, który rzeczony obszar wykorzystuje w sposób rolniczy, tj. dokonuje zasiewów zbóż i innych upraw roślinnych. W ramach umowy użyczenia nie osiąga Pani żadnych przychodów, jak również nie ponosi kosztów, gdyż rolnik dokonuje opłat podatku rolnego, ubezpieczenia OC i innych związanych z tym nakładów. W 2003 r. teren gospodarstwa został objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym cześć nieruchomości o powierzchni 0,91 ha została przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Pozostała część dalej stanowi teren gospodarki rolnej. Ze względu na brak możliwości powiększenia gospodarstwa dokonano podziału działki, tj. części nieruchomości przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne na 8 działek z zamiarem ich zbycia. Uzyskane ze sprzedaży pieniądze zamierza Pani przeznaczyć na kształcenie dzieci lub w przyszłości na zakup mieszkania dla zabezpieczenia własnych potrzeb mieszkaniowych w przypadku zbycia gospodarstwa rolnego. Działki planuje Pani oferować do zbycia przez biuro nieruchomości. W przeszłości nie dokonywała Pani transakcji sprzedaży żadnych nieruchomości. W pobliżu działek przebiega sieć wodociągowa, energetyczna i telefoniczna i w związku z tym ich uzbrojenie pozostawia Pani nabywcom. W związku ze stagnacją na rynku nieruchomości i niekonkurencyjnym położeniem przedmiotowych działek, każda z nich będzie sprzedawana raczej oddzielnie. Innych nieruchomości nie posiada Pani.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00