Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.08.2013, sygn. ITPP1/443-500/13/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-500/13/MS
Obowiązek i sposób dokonania korekty podatku naliczonego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 maja 2013 r. (data wpływu 31 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku i sposobu dokonania korekty podatku naliczonego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 maja 2013 r. złożono wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku i sposobu dokonania korekty podatku naliczonego.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka w listopadzie 2011 r. rozpoczęła budowę dwóch budynków mieszkalnych w systemie deweloperskim (tj. na sprzedaż). W trakcie budowy Spółka odlicza 100 % podatku VAT wykazanego w fakturach zakupu, dotyczących budowy, ponieważ dotyczą one sprzedaży opodatkowanej. Budowane lokale mieszkalne spełniają definicję budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, o którym mowa w art. 41 ust. 12a ustawy o podatku od towarów i usług, a zgodnie z art. 41 ust. 2 i ust. 12ww. ustawy, do dostawy obiektów zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stosuje się 8% stawkę VAT. W grudniu 2012 r. zakończono budowę pierwszego budynku i zasiedlono sprzedane mieszkania. W budynku tym z 28 mieszkań sprzedano jedynie 18. Zakończenie budowy drugiego budynku planowane jest na dzień 30 czerwca 2013 r. W budynku tym znajduje się 36 mieszkań, ale Spółka podpisała jedynie 16 umów przedwstępnych sprzedaży. W związku z brakiem zainteresowania dalszą sprzedażą, Spółka planuje ponieść dodatkowe koszty na wykończenie mieszkań pod klucz i ich wynajem na rzecz osób fizycznych, wyłącznie na cele mieszkalne. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 cyt. ustawy, usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości na własny rachunek wyłącznie na cele mieszkaniowe, korzystają ze zwolnienia od podatku VAT. Wybudowane lokale mieszkalne ewidencjonowane są w księgach rachunkowych. Spółka traktuje je jako produkty gotowe wycenione wg kosztu wytworzenia, natomiast przynależny do nich grunt jako towar. Jeżeli Spółka podpisze umowy najmu z osobami fizycznymi, wówczas nastąpi przekwalifikowanie lokali mieszkalnych w księgach rachunkowych na środki trwałe. Wskazano również, iż pomimo zamiaru przeznaczenia lokali na wynajem, Spółka nadal nie wyklucza ich sprzedaży.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right