Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.09.2013, sygn. ITPP1/443-591/13/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-591/13/BK
Możliwość rejestracji jako podatnik VAT czynny.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 czerwca 2013 r. (data wpływu 27 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości rejestracji jako podatnik VAT czynny jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 czerwca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości rejestracji jako podatnik VAT czynny.
W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wraz z żoną posiada Pan na zasadzie współwłasności majątkowej gospodarstwo rolne. Żona nie jest podatnikiem VAT, jednakże wszystkie umowy związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego zawierane są na żonę, która złożyła wniosek w ARIMR o dofinansowanie zakupu maszyn i urządzeń rolniczych w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Żona ma zamiar zarejestrować się jako podatnik VAT w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego. Złożył Pan wniosek w ARIMR na zakup maszyn i urządzeń rolniczych, żeby prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa. Ma Pan zamiar zarejestrować się jako podatnik VAT po otrzymaniu dofinansowania na zakup maszyn związanych ze świadczeniem usług i zarejestrowaniu działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, polegającej na świadczeniu usług dla gospodarstw rolnych i leśnictwa. Z informacji uzyskanej w urzędzie skarbowym wynika, że nie będzie Pan mógł dokonać rejestracji jako podatnik VAT i prowadzić oddzielnej działalności gospodarczej, a świadczenie usług na rzecz rolników sprzętem, na który otrzyma Pan dofinansowanie należy włączyć do gospodarstwa rolnego. Wówczas stanie się Pan podatnikiem VAT czynnym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej oraz prowadzenia gospodarstwa rolnego. Zawarta umowa przyznania pomocy w § 3 pkt 2 stanowi: w wyniku realizacji operacji osiągnięty zostanie następujący cel: wzrost dochodu z działalności pozarolniczej poprzez zakup maszyn rolniczych. Nie może Pan być podatnikiem VAT czynnym z gospodarstwa rolnego, gdyż żona stara się o dotację na rozwój gospodarstwa rolnego. Wszystkie działania w gospodarstwie są prowadzone na imię i nazwisko żony i to ona zamierza zostać podatnikiem VAT czynnym z gospodarstwa. Ze świadczenia usług na rzecz rolników obowiązuje Pana obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT i podatku dochodowego. Dofinansowanie, które ma Pan otrzymać nakłada obowiązek świadczenia usług w zakresie rolnictwa, obowiązek rejestracji działalności gospodarczej w urzędzie gminy w zakresie świadczenia usług na rzecz rolnictwa, prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right