Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2013, sygn. ITPB3/423-209/13/PST, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-209/13/PST

W którym okresie rozliczeniowym wnioskodawca powinien ująć zwiększenie lub zmniejszenie swoich kosztów pośrednich z tytułu nabycia usług doradczych wynikające z faktury końcowej, o którym mowa w przedstawionym wyżej opisie stanu faktycznego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2013 r. (data wpływu 10 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów usług doradczych wynikających z faktury końcowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów usług doradczych wynikających z faktury końcowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

F S.A. , prowadzący działalność w zakresie produkcji i sprzedaży łożysk ślizgowych i innych elementów dla przemysłu samochodowego, nabywa usługi doradcze od podmiotu powiązanego. Wynagrodzenie za świadczone usługi ustalane jest wg systemu podziału kosztów usługodawcy pomiędzy Spółkę i innych usługobiorców należących do grupy F. Rozliczenie za wykonywane usługi, zgodnie z zawartą umową, odbywa się w ten sposób, że w czwartym kwartale każdego roku kalendarzowego spółka otrzymuje fakturę obejmującą wynagrodzenie za usługi ustalone w oparciu o koszty przypadające na Spółkę i poniesione faktycznie w okresie pierwszych ośmiu miesięcy roku oraz prognozowane koszty za pozostałe cztery miesiące roku. Do końca pierwszego kwartału następnego roku Spółka otrzymuje fakturę końcową za rok poprzedni, obejmującą wynagrodzenie ustalone w oparciu o rzeczywiste koszty usługodawcy za ubiegły rok. Wynagrodzenie wynikające z faktury końcowej może być wyższe lub niższe od wynagrodzenia wynikającego z faktury otrzymanej w trakcie roku podatkowego. Koszt wynagrodzenia za świadczone usługi doradcze Spółka traktuje jako tzw. koszt pośredni (w rozumieniu art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00