Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.08.2013, sygn. ITPB1/415-587/13/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-587/13/AK

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych wynajmu jednego zestawu składników majątku stawką 8,5 %?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2013 r. (data wpływu 20 maja 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 lipca 2013 r. (data wpływu 17 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania tym podatkiem przychodów z tytułu najmu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania tym podatkiem przychodów z tytułu najmu.

W przedmiotowym wniosku oraz uzupełnieniu został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług sprzątania obiektów handlowych, opodatkowaną podatkiem liniowym wg stawki 19%. Posiada ciągniki oraz maszyny sprzątające, które do 30 listopada 2012 r. związane były z prowadzoną działalnością i były środkami trwałymi. Po tym dniu w związku ze znacznym ograniczeniem działalności gospodarczej, składniki majątku, które przestały być wykorzystywane na cele działalności gospodarczej zostały wycofane ze środków trwałych i obecnie stanowią majątek prywatny Wnioskodawcy. W 2012 r. zawarł On jedną umowę najmu z jednym najemcą, w wyniku której wynajął jeden zestaw składający się obecnie z 43 szt. (wszystkie wycofane urządzenia). Umowa najmu została zawarta na czas określony na 3 lata. Po zakończeniu umowy możliwa jest dzierżawa na czas nieokreślony. Zgodnie z umową najmu, w każdym roku zostały określone cztery okresy rozliczeniowe. Rocznie Wnioskodawca wystawi cztery faktury zawierające jedną pozycję każda. Umowa nie przewiduje możliwości zmniejszenia składu zestawu. W umowie cena najmu określona jest za cały zestaw, a nie za poszczególne elementy zestawu. W przypadku ustania umowy najmu Wnioskodawca dopuszcza możliwość wynajęcia wyłącznie całego zestawu urządzeń. Przed uzyskaniem pierwszego przychodu właściwy urząd skarbowy został zawiadomiony o rozpoczęciu wynajmu majątku prywatnego i wyborze formy opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Roczny przychód uzyskiwany z najmu nie przekroczy równowartości 150.000 EURO.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00