Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2013, sygn. ITPP2/443-296/13/KT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-296/13/KT
Zwolnienie od podatku od towarów i usług świadczonych usług kształcenia.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 stycznia 2013 r. (data wpływu 29 marca 2013 r.), uzupełnionym w dniu 5 czerwca 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług kształcenia jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 marca 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 5 czerwca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług kształcenia.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Prowadzony przez Pana ośrodek świadczy usługi szkoleniowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy na podstawie Kodeksu pracy, w formach i na zasadach przewidzianych rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Ośrodek jest jednostką posiadającą wpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.), dokonany przez Prezydenta Miasta G. w dniu 31 sierpnia 2009 r. pod nr 107, którego kopię otrzymał Urząd Skarbowy. Jest niepubliczną placówką kształcenia ustawicznego w rozumieniu ww. ustawy i podlega pod Kuratorium Oświaty. Zakres prowadzonej działalności to: organizowanie i prowadzenie szkoleń z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz szkoleń okresowych dla poszczególnych grup osób (pracodawców wykonujących zadania służb BHP, pracodawców kierujących pracownikami, pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, pracowników inżynieryjno-technicznych, pracowników służby BHP i osób wykonujących zadania tej służby, pracowników administracyjno-biurowych i innych, o których mowa w § 14 ust. 2 rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp (Dz. U. z 2004 r. Nr 180, poz. 180) oraz szkoleń w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz ochrony przeciwpożarowej. Działalność prowadzona jest według Polskiej Klasyfikacji Działalności pod nr 85.59.B - pozostałe pozaszkolne formy edukacji. Szkolenia prowadzone są zarówno dla pracowników w zakresie prowadzenia działalności i zarządzania, jak i pracowników świadczących pracę na podstawie umowy o pracę oraz na podstawie innej, niż stosunek pracy (m. in. umowy zlecenia, o dzieło). Prowadzone są również szkolenia dla operatorów wózków jezdniowych, na podstawie programu udostępnionego i zatwierdzonego przez Urząd Dozoru Technicznego, w zakresie obsługi wózków jezdniowych, wózków jezdniowych podnośnikowych, wózków jezdniowych unoszących, wózków naładowanych oraz bezpiecznej wymiany butli w wózkach. Po przeprowadzeniu szkolenia, operatorzy wózków otrzymują zaświadczenia na podstawie § 6 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskania i uzupełnienia przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 31, poz. 216). Rodzaje prowadzonych przez Pana ośrodek szkoleń to:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right