Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.07.2013, sygn. ITPP2/443-384/13/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-384/13/EK

Czy nieodpłatne przekazanie obu nieruchomości wraz z wyposażeniem (zorganizowana część przedsiębiorstwa) wspólnikom przed rozwiązaniem spółki podlega wyłączeniu spod opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012, poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2013 r. (data wpływu 23 kwietnia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 5 lipca 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania transakcji nieodpłatnego przekazania przez Spółkę na rzecz wspólników nieruchomości oraz nieruchomości wraz z innymi składnikami majątkowymi - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 5 lipca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania transakcji nieodpłatnego przekazania przez Spółkę na rzecz wspólników nieruchomości oraz nieruchomości wraz z innymi składnikami majątkowymi.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Do dnia 31 grudnia 2012 r. prowadził Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami i częściami do maszyn rolniczych i innych, w formie spółki cywilnej. Z dniem 31 grudnia 2012 r. spółka została rozwiązana. W skład spółki wchodził Pan i ojciec. W związku z chorobą ojca, w dniu 27 marca 2012 r. do spółki przystąpiła Pana siostra. Po śmierci ojca (29 marca 2012 r.) w spółce pozostały dwie osoby Pan i siostra. W ewidencji środków trwałych znajdowała się nieruchomość zabudowana budynkami użytkowymi, w których nieprzerwanie prowadzona była działalność gospodarcza. Przez cały okres trwania spółki przychody były opodatkowane w całości podatkiem od towarów i usług (spółka nie korzystała ze zwolnienia). W trakcie trwania spółki wybudowano następny budynek użytkowy. Od zakupów związanych z tą inwestycją podatek od towarów i usług został odliczony. Budynek został oddany do używania w grudniu 2009 r. i wykorzystywany był do celów administracyjnych, magazynowych i jako hala sprzedaży części. Po śmierci ojca dokonano podziału nieruchomości na dwie działki. Pierwsza działka zabudowana jest budynkiem użytkowym (starym) i nowo wybudowanym budynkiem administracyjno-handlowo-magazynowym (przejął go Pan i prowadzi działalność gospodarczą). Druga działka zabudowana jest starym budynkiem użytkowym (przejęła go siostra). Przy zakupie starych budynków nie był odliczany podatek VAT. W związku z zamiarem likwidacji spółki rozpoczął Pan z dniem 7 grudnia 2012 r. działalność na własne nazwisko. Dnia 10 grudnia 2012 r. nastąpiło nieodpłatne przekazanie działki zabudowanej budynkiem użytkowym i nowo wybudowanym jednemu wspólnikowi w celu kontynuacji działalności gospodarczej, natomiast druga działka zabudowana starym budynkiem użytkowym została przekazana drugiemu wspólnikowi prowadzącemu również działalność gospodarczą. W skład nieodpłatnego przekazania (dla Pana) wchodziły następujące nieruchomości, wyposażenie i środki trwałe:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00