Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2013, sygn. ITPP1/443-291/13/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-291/13/MS
1. Czy prowadząc odrębne gospodarstwo rolne może Pani skutecznie zarejestrować się jako podatnik podatku od towarów i usług, rezygnując ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług?
2. Czy rezygnując ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, stanie się Pani podatnikiem VAT w związku ze świadczeniem usług rolniczych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2013 r. (data wpływu 27 marca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do rejestracji jako podatnik VAT czynny w związku z prowadzeniem samodzielnie gospodarstwa rolnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 marca 2013 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do rejestracji jako podatnik VAT czynny w związku z prowadzeniem samodzielnie gospodarstwa rolnego.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Prowadzi Pani razem z mężem gospodarstwo rolne. Pani mąż jest rolnikiem prowadzącym działalność rolniczą, z tytułu której jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W zakresie stosunków majątkowych obowiązuje majątkowa wspólność małżeńska. Grunty rolne wchodzące w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu którego podatnikiem jest Pani mąż są częściowo jego własnością, a częściowo Państwa wspólną własnością nabytą w trakcie trwania małżeństwa. W dniu . 2012 r. Pani rodzice przekazali w formie darowizny do Pani majątku odrębnego grunty rolne oraz udziały w zabudowaniach gospodarczych oraz sprzęt rolniczy. Z tego tytułu opłaca Pani podatek rolny oraz ma Pani w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nadany na to gospodarstwo numer siedziby stada. Składniki przekazane Pani w formie darowizny należą wyłącznie do Pani i położone są w innej miejscowości, niż posiadane wspólnie z mężem gospodarstwo. Obecnie na bazie przekazanych w formie darowizny składników majątkowych, prowadzi Pani samodzielnie działalność rolniczą. W celu osiągnięcia dochodów z tego gospodarstwa zamierza Pani ponieść wydatki na zmodernizowanie posiadanego gospodarstwa rolnego w kierunku rozpoczęcia hodowli bydła opasowego. Ponadto w celu pozyskania dodatkowych źródeł dochodów zamierza Pani rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług rolniczych okolicznym rolnikom i dlatego zamierza Pani kupić kombajn zbożowy. Na ten cel otrzyma Pani dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right