Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.07.2013, sygn. ITPB3/423-194/13/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-194/13/PS

Czy na płatniku spoczywa obowiązek naliczenia i pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, o którym to podatku jest mowa w art. 26 ust. 1 ustawy, od wypłacanych dla firmy S. (będącej podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ustawy) opłat licencyjnych i opłat za reklamę w wysokości 5% wartości opisanych należności?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2013 r. (data wpływu 29 kwietnia 2013 r.) uzupełnionym na formularzu ORD IN z dnia 11 czerwca 2013 r. (data wpływu 13 czerwca 2013 r.) oraz na formularzu ORD IN z dnia 27 czerwca 2013 r. (data wpływu 28 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku naliczenia i pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w art. 26 ust. 1 ustawy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 kwietnia 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku naliczenia i pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w art. 26 ust. 1 ustawy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Pan M. W., zwany dalej Wnioskodawcą, Stroną, płatnikiem lub podatnikiem, jest osobą fizyczną samodzielnie prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie usług gastronomicznych na terenie miasta B. Strona jest podatnikiem VAT czynnym, zobowiązanym do składania miesięcznych deklaracji dla podatku od towarów i usług. Podatnik jest też zarejestrowany jako podatnik VAT UE. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca podpisał w roku 2011 umowę z firmą S. z siedzibą w A., na terenie Holandii, nr identyfikacyjny x, dalej w skrócie - firma S., w ramach której uzyskał odpłatnie prawo do posługiwania się znakiem firmowym S. oraz licencję do znaku firmowego i został zobowiązany do wnoszenia opłat licencyjnych w wysokości określonej niniejszą umową oraz opłat za reklamę. Od opłacanych na rzecz firmy S. opłat licencyjnych podatnik pobiera podatek dochodowy od osób prawnych zryczałtowany w wysokości 5% wartości brutto wyszczególnionej w rachunku doręczanym dla strony przez firmę S., które to zobowiązanie podatnik wpłaca na rachunek bankowy Urzędu Skarbowego w B. Od firmy S. Strona otrzymała pismo o nazwie oświadczenie o miejscu zamieszkania wystawione przez inspektora administracji podatkowej o nazwisku X. z kantooru R., opatrzone datą 29 marca 2011 oraz pieczęcią kantooru R., stwierdzające, iż firma S. na stałe mieszka (przebywa) w Holandii w znaczeniu określonym w art. 4 Konwencji. Od wypłacanych dla firmy S. opłat na reklamę Strona nie pobiera zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00