Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11.07.2013, sygn. ITPP1/443-373/13/JJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-373/13/JJ

Brak opodatkowania zbycia nieruchomości niezabudowanych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15 kwietnia 2013 r. (data wpływu 22 kwietnia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 1 lipca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania zbycia nieruchomości niezabudowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 1 lipca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia nieruchomości niezabudowanych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 27 marca 2007 r., zakupił Pan z żoną, do majątku wspólnego nieruchomość rolną (prawo własności niezabudowanej działki gruntu o numerze ewidencyjnym 36/4) o powierzchni 1,22 ha z zamiarem przeznaczenia jej na prywatną zabudowę mieszkaniową. Grunty te od dnia nabycia nie były przedmiotem najmu, dzierżawy, ani innej czynności o podobnym charakterze. Nie były także wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z chorobą żony zmuszony był Pan do zmiany planów i podjął decyzję o zbyciu przedmiotowej działki. Okazało się jednak, że nie ma nabywcy na jedną dużą działkę rolną i postanowił Pan dokonać podziału tejże działki na 11 mniejszych, aby odzyskać cenę za działkę. Dla działki 36/4 brak było miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Po rozpatrzeniu wniosku Wójt Gminy w dniu 20 kwietnia 2012 r. wydał decyzję o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie 10 budynków mieszkalnych jednorodzinnych wraz z podaniem propozycji podziału. Decyzją z dnia 21 czerwca 2012 r. Wójt Gminy orzekł o zatwierdzeniu podziału nieruchomości składającej się z działki nr 36/4 o pow. 1,22 ha na 10 działek (od numeru 36/5 do 36/14) pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i jedną działkę o numerze 36/15 pod drogę gminną, która przejdzie na własność Gminy bez odszkodowania z chwilą, kiedy decyzja zatwierdzająca podział stanie się ostateczna. Wskazuje Pan, iż jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą od roku 1989, w zakresie świadczenia usług edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu (szkoła nauki jazdy). Nie wykonuje Pan działalności związanej z obrotem nieruchomościami (tj. kupna i sprzedaży) i innych rodzajów działalności związanej z obsługą rynku nieruchomościami. Jest Pan zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Pana żona nie pracuje, jest niepełnosprawna, posiada rentę chorobową. Posiada Pan z żoną małżeńską ustawową wspólność majątkową. Przedmiotowe działki nigdy nie były wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. W uzupełnieniu do wniosku wskazuje Pan, iż oprócz podziału przedmiotowej nieruchomości, nie dokonał innych czynności dotyczących ulepszeń nieruchomości (nie dokonano przyłączy elektrycznych, gazowych, etc.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00