Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.05.2013, sygn. ITPP2/443-78/13/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-78/13/AD

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z budową, wyposażeniem i bieżącym utrzymaniem hali oraz sposobu dokonania korekty nie odliczonego podatku.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2013 r. (data wpływu 30 stycznia 2013 r.), uzupełnionym w dniach 23 kwietnia i 6 maja 2013 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z budową, wyposażeniem i bieżącym utrzymaniem hali oraz sposobu dokonania korekty nie odliczonego podatku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 stycznia 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 23 kwietnia i 6 maja 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z budową, wyposażeniem i bieżącym utrzymaniem hali oraz sposobu dokonania korekty nie odliczonego podatku.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniach, przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2011 r. Gmina zakończyła budowę hali sportowej przy Zespole Szkół. Przedmiotowa inwestycja została sfinansowana w części z Funduszu Rozwoju Kultury, a w części ze środków własnych gminy. Nieruchomość (grunt wraz z posadowioną na nim halą oraz zapleczem) stanowi własność Gminy. W trakcie realizacji inwestycji (2008-2011) nie odliczano podatku od towarów i usług od zakupów towarów i usług związanych z budową hali, gdyż przeznaczona miała być wyłącznie do realizacji zadań własnych gminy obejmujących, w szczególności sprawy kultury fizycznej. Decyzja o rozszerzeniu usług oferowanych na hali podjęta została w końcowym etapie realizacji przedsięwzięcia. W dniu 28 kwietnia 2011 r. Rada Gminy podejmując uchwałę ustaliła zasady i tryb korzystania z hali sportowej z zapleczem, pomieszczeniem dla osób niepełnosprawnych oraz siłownią. Zgodnie z zapisami powyższej uchwały, hala sportowa oraz pomieszczenia do niej przynależące udostępniana jest nieodpłatnie w celach realizacji zadań publicznych realizowanych przez Gminę i podległe jej jednostki oraz inne podmioty realizujące zadania własne gminy oraz odpłatnie, od wtorku do piątku po zakończeniu zajęć lekcyjnych w godzinach 16-22, a także w soboty i niedziele w godzinach 10-22, zainteresowanym podmiotom zewnętrznym. Odpłatne udostępnianie odbywa się na podstawie zawieranych każdorazowo umów najmu z Gminą. Wysokość opłat w cenach brutto (zawierających podatek w obowiązującej stawce 23%) ustalona została przez Wójta Gminy rozporządzeniem z dnia 15 czerwca 2011 r. Najem pomieszczeń hali dokonywany jest w każdym miesiącu począwszy od dnia 4 lipca 2011 r., natomiast dzieci z Zespołu Szkół rozpoczęły korzystanie z obiektu od dnia 1 września 2011 r. Końcowy odbiór inwestycji oraz przyjęcie jej do użytkowania nastąpił 28 kwietnia 2011 r., po zakończonej o godz. 1300 sesji Rady Gminy, na której zmieniono zakres usług świadczonych na hali. Komisja dokonująca końcowego odbioru inwestycji zakończyła prace również tego samego dnia o godz. 1600. Z uwagi na powyższe zmienione zostało przeznaczenie towarów i usług nabytych do wytworzenia środka trwałego, nie zmieniło się natomiast przeznaczenie samego środka trwałego, stąd też podstawą do korekty jest art. 91 ust. 8 ustawy. Do chwili obecnej Gmina nie odliczała podatku naliczonego od zakupu towarów i usług zarówno od wydatków inwestycyjnych, jak i związanych z bieżącą eksploatacją hali i jej wyposażenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00